Uncertainty quantification of parameters in local volatility model via frequentist, Bayesian and stochastic Galerkin methods
Yerel oynaklık modelı parametrelerının sıklıkçı, Bayesçi,ve Stokastık Galerkin yöntemlerı ıle berırsızlık ölçümü
  1. Tez No: 528251
  2. Yazar: ABDULWAHAB ADINOYI ANIMOKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde Dupire lokal oynaklık denklemindeki belirsiz parametreleri ölçmek için kullanılan gelismis teknikleri inceledik ve uyguladık. Arastırılan ileri yöntemler Bayes' ve stokastik Galerkin yöntemleridir. Bu gelismis teknikler, kısmi differansiyel denklemlerin bilinmeyen parametrelerini tahmin etmek için farklı yöntemler kullanırlar. Bayes' yaklasımı parametrenin sonsal (posterior) dagılımından örneklenecek rastgele bir degisken oldugunu varsayar. Parametrenin sonsal dagılımı“ters problemin Bayes' teoremi”ile olusturulur. Stokastik Galerkin yöntemi, belirsizligi deterministik bir girdi parametresine yaymayı ve sonra çözümdeki rasgeleligi ölçmeyi içerir. Ayrıca her bir yaklasımın performası ve sayısal analizi üzerinde çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate and implement advanced methods to quantify uncertain parameter(s) in Dupire local volatility equation. The advanced methods investigated are Bayesian and stochastic Galerkin methods. These advanced techniques implore different ideas in estimating the unknown parameters in PDEs. The Bayesian approach assumes the parameter is a random variable to be sampled from its posterior distribution. The posterior distribution of the parameter is constructed via“Bayes theorem of inverse problem”. Stochastic Galerkin method involves propagating uncertainty into a deterministic input parameter and then quantifying the randomness in the solution. In addition, the performance and numerical analysis of each approach are studied.