Breeding marine birds in the Southeast Mediterranean coasts of anatolia: Habitat population size relationship, and genetic structure of threatened audouin's gull population
Anadolu'nun Güneydoğu Akdeniz kıyılarında üreyen deniz kuşları: Habitat-popülasyon büyüklüğü ilişkisi ve nesli tehlike altındaki ada martısı popülasyonunun genetik yapısı
- Tez No: 528257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Deniz kuşu popülasyonlarının varlığı ve dağılımı, ekosistem sağlığı ve deniz ekosistemi üzerindeki insan baskısının önemli göstergeleridir. Son yüzyıl içerisinde deniz kuşu popülasyonlarının çoğu iklim değişikliği, doğal kaynakların aşırı kullanılması, kirlilik, istilacı türlerin varlığı ve habitat tahribatı gibi sebeplere bağlı olarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Kuzeydoğu Akdeniz, aşırı derecede oligotrfik bir havza olarak değerlendirilmesine rağmen Anadolu'nun güneydoğu kıyıları, besin kaynaklarına yakın ve avcı hayvanlara uzak olan elverişli üreme habitatlarına sahiptir. Bölgede beş deniz kuşu türünün ürediği belirlenmiştir. Ancak, bu güne kadar bu türlerin üreme popülasyonları üzerinde kapsamlı ve standardize edilmiş yöntemlerin uygulandığı herhangi bir izleme çalışması yürütülmemiştir. Deniz kuşlarının korunması ve ekosistem üzerindeki insan baskısı ve ekosistem sağlığı için belirteç türler olarak kullanılması için bu tarz çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Göksu Deltası ile Gazipaşa arasını kapsayan kıyı şeridinde üreyen deniz kuşu popülasyonlarının durumunu ve bu popülasyonların habitat özellikleriyle ilişkilerini değerlendirmek için koloni büyüklüğü, habitat türleri, bölgedeki üreme alanlarında memelilerin varlığı ile ilgili arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu arazi çalışmalarına ek olarak, nesli tehlike altındaki Ada martısının popülasyon yapısı, geçmişi ve diğer popülasyonlarla gen alışverişi durumunun anlaşılması için mitokondriyal DNA D-Loop bölgesi genetik belirteç olarak kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda sekiz Gümüş martı, bir Ada Martısı ve üç Tepeli karabatak üreme kolonisi kaydedilmiştir. Habitat-deniz kuşu popülasyonu etkileşimi analizlerinin sonuçları, bitki örtüsü tipinin yuva dağılımı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve istilacı memelilerin varlığının dikkate değer olumsuz etkilerini ortaya koymuştur. Aynı zamanda, habitat üzerinde insan baskısının yüksek olduğu görülmüştür. Ada martısı üzerinde yapılan genetik çalışmada, seçilen belirteçteki polimorfizmin beklenenin çok altında olduğu görülmüştür. Bölgedeki popülasyonların küçüklüğünden dolayı örnek sayısının düşük olmasına rağmen bu çalışma Kuzeydoğu Akdeniz'deki deniz kuşları ile ilgili bilgi eksikliklerini dolduracaktır. Ayrıca, bu çalışmanın bölgede yapılacak olan izleme ve koruma faaliyetlerine temel teşkil etmesi umut edilmektedir
Özet (Çeviri)
Presence and distribution of marine bird populations are important indicators of the ecosystem health and the extent of anthropogenic pressures on marine environment. During last century many of the sea bird populations have faced extinction risk due to climate change, exploitation of natural resources, pollution, presence of invasive species and habitat destruction. Although Northeast Mediterranean is considered as an oligotrophic basin; southeast coasts of Anatolia have five historically breeding marine bird species with important marine bird breeding habitats; which hosts species of conservation concern. However, no comprehensive survey on habitat properties of the nesting sites, and no standardized monitoring studies have been conducted to date; which hampers our understanding of regional marine bird ecology and marine ecosystem. In this study, standardized surveys have been conducted on colony size, habitat types, presence of mammals on the entire marine bird breeding sites in the region; in order to evaluate status of the breeding marine bird populations and the effect of habitat quality. In addition to these surveys, we aimed at understanding the connectivity, population structure and history of the most threatened marine bird in the region, Audouin's gull, by using mtDNA D-Loop as a genetic marker. Eight Yellow-legged gull, three European shag and one Audouin's gull breeding colonies were detected during the fieldwork. Results of the habitatmarine bird population interaction analyses suggested a notable effect of vegetation type on nest density mediated by a negative effect of presence of invasive mammals. In addition to that, high anthropogenic pressure on coastal habitats was detected. A pilot study using mtDNA genetic marker revealed extremely low variation in the D-Loop region of Audouin's gull, which underlines the importance of using multiloci methods to better understand population structure and history of gull species. This study fill an important gap of the knowledge on marine birds of Northeast Mediterranean and provide a basis for effective monitoring studies and conservation management of marine birds in the region.