Before and after the first Turkish coup d'etat: Changing political attitudes of the newspaper 'Yeni Sabah' during and after 27 May 1960
Türkiye'nin ilk askeri darbesinin öncesi ve sonrası: 'Yeni Sabah' gazetesinin 27 Mayıs 1960 darbesi ve sonrasında değişen politik tutumu
- Tez No: 528281
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CEMİL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Milli haberlerin ve politik tartışmaların vatandaşlara aktarılmasında medyanın rolü büyüktür. Medya politikacılar, menfaat grupları, ve gazetecilerin kamuoyu oluşturmak, seçim kazanmak, ve liberal olmayan durumlarda manipüle ve kontrol etmek için en önemli elementtir. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti için de geçerlidir; medya, 1945-1960 arasında Demokrat Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve bu partilere paralel siyaset izleyen gazetecilerin kozlarını paylaştığı platform olmuştur. Bu çalışma, bu dönem içerisinde yayın faaliyetine hız veren Yeni Sabah gazetesinin 1960 darbesi öncesi ve sonrasındaki tutumunu araştırmaktadır. Gazetenin izlediği politikadaki değişim ve dalgalanma, ve diğer gazetelerle girdiği polemikler, Türkiye'nin ilk demokrasi deneyiminde siyasal olayların Yeni Sabah gazetesini nasıl yonttuğuna dair ışık tutacaktır. Öngörülen bu değişim, gazetenin yayınladığı haber ve başlıklar, ve yazarların köşe yazıları incelenerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The media plays a great role in distribution of national news and political arguments to the citizens. It is the key element for politicians, interest groups and journalists to form a public opinion, win polls, and in illiberal cases to manipulate and control. This is not different for the Turkish Republic; the media was the spannugsfeld, the area of political tension and conflict between two major political competitors: Republican People's Party (CHP) and Democrat Party (DP). Concentrating on the daily newspaper Yeni Sabah, this research will investigate the attitude of this medium during the first coup d'etat in 27 May 1960, until the elections held in 1961. The shifts and fluctuations in attitudes of the newspaper and the polemics it got into with the opposing mediums will shed a light on how the newspaper got molded in early Turkish democratization attempts. This presumed change in the newspaper policies will be examined in the context of the news and columns, tone of the authors and headlines.