Yerel basın ışığında: 27 Mayıs askeri müdahalesinden Adalet Partisi iktidarına Konya'da yapılan seçimler (1961-1963-1965)
Elections held in Konya in the light of local press: From 1960 military coup to the goverment of Justice Party (1961-1963-1965)
  1. Tez No: 669278
  2. Yazar: OSMAN NAZIM KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN UCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
27 Mayıs askeri müdahalesi, Türk siyasi hayatında yepyeni bir dönemi başlatmış ve müdahale sonrasında Türkiye, 17 ay boyunca askeri vesayetle yönetilmiştir. Yönetimin tekrar sivillere devri için dört buçuk ay süren çalışmalar sonucunda yeni anayasa ve seçim kanunu hazırlanmış ve ilk seçimler 15 Ekim 1961'de yapılmıştır. Askeri müdahale sonrası yapılan bu ilk seçimlerde, aktif siyasi yaşantısına devam eden Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, Türk siyasi hayatının yeni aktörleri Adalet Partisi ile Yeni Türkiye Partisi adayları hem milletvekilliği hem de Cumhuriyet Senatosu üyelikleri için Konyalı seçmenin karşısına çıkmışlardır. 1961 genel seçimlerinden 1965 genel seçimlerine kadar ülke, dört yıl boyunca koalisyon hükümetleri tarafından yönetilmiştir. Bu dört yıllık süreç içerisinde yaşanan önemli gelişmelerden biri de 17 Kasım 1963 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimler olmuştur. Konya'da yerel seçimler şehirdeki siyasi dengeyi değiştirdiği gibi iki yıl sonra 1965'te yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinin de provası niteliğinde geçmiştir. 27 Mayıs askeri müdahalesinden sonraki dönemin ikinci genel seçimleri 10 Ekim 1965 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Konya'da seçimlere, Adalet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, Millet Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Yeni Türkiye Partisi ve Bağımsız Adaylar katılmıştır. Seçimler sonucunda ülke genelinde olduğu gibi Konya'da da Adalet Partisi en çok oyu alan parti olmuştur. Konya halkının çoğunluğu Süleyman Demirel'in partisine oy vermiştir. Adalet Partisi ülke genelinde aldığı oylarla tek başına iktidar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The 1960 Turkish coup d'état started a brand new era in Turkish political life and Turkey was ruled by Militarism for seventeen months after the military intervention. Four and a half months of work later, a new constitution and electoral law were prepared in order to transfer the administration to civilians and the first elections were held on October 15, 1961. In the first elections which were held after the military intervention, not only the members of the Republican People's Party and the Republican Villagers Nation Party, but also the members of the Justice Party and the New Turkey Party that were new to Turkish politics appeared before voters in Konya so as to be elected as members of the parliament and the senate. Between the general elections of 1961 and 1965, the country was ruled by coalition governments for four years. One of the major incidents happened in this four-year period was the local elections held on November 17, 1963. Local elections in Konya not only changed the political balance in the city, but they were also regarded as a rehearsal for the parliamentary election that was held two years later in 1965. The second general elections of the period after the military intervention were held on May 27, 1965. The Justice Party, the Republican People's Party, the Republican Villagers Nation Party, the Nation Party, the Workers Party of Turkey, the New Turkey Party and some independent candidates participated in the elections in Konya. As is the case with the whole country, the Justice Party was the party with the highest number of votes in Konya. The majority of the people in Konya voted for Süleyman Demirel's party. The Justice Party came to power alone with the votes it received from all over the country.