Görme engellilerin renkleri algılaması için renk-ses dönüştürücü tasarımı
Color to sound converter design to perceive the colors for visually impaired people
- Tez No: 528291
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GALİP SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına birçok bilim adamı, teknolojik icatlar ortaya koymaktadırlar. Görme engellilerin hayatını daha yaşanabilir kılmak için etrafındaki nesnelerin renkleri hakkında bilgi sahibi olmaları, onların karanlık dünyalarını renklendirecektir. Bu düşünceden yola çıkılarak bu tez çalışmasında renklerin ses karşılıklarını görme engelli insanlara aktararak, onların nesnelerin renkleri hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçlandı. Bu tez çalışmasında ilk aşamada renklerin belirli frekans ses tonu karşılıklarını 14 renge kadar açık, koyu ve daha koyu gibi renklerde kullanıcıya sesli olarak aktarılması sağlandı. Renkleri algılayıp ses tonlarını üretmek için Arduino Mega 2560 kartı ve buna bağlı ses tonlarını çalan zil devresi kullanıldı. Tez çalışmasının sonraki aşamalarında çalışmayı ilerletmek adına Arduino'ya SD kart modülü bağlayarak 100 farklı renge kadar renk kelimelerinin telaffuzlarını hoparlör veya kulaklık yardımı ile söyleyen bir prototip geliştirildi. Çalışmada gerçekleştirilen prototip, düşük maliyetli olup, taşınabilir ve herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymaması gibi avantajlara sahiptir. Çalışmadaki prototip cihaz sadece görme engelliler için değil, düşük ışıkta yapılan çalışmalarda sesle uyarı verilmesi gereken sistemlerde de kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In order to make life easier for visually impaired people, many scientists are presenting technological inventions. In order to make life of visually impaired people more livable, they must have information about the colors of the objects around them, and they will color their dark worlds. For this purpose, in this thesis study, the voice responses of colors were heard to visually impaired people. They were intended to have information about the colors of the objects. In this thesis study, the users were informed of the frequency sound tone corrections of 14 colors in the first step. These basic colors are now available for loud, dark, and darker tones to be transferred to the user. The Arduino Mega 2560 card was used to detect colors and produce tones. a ringing tone was used to play the tones. In the later stages of the thesis work, the SD card module was connected to Arduino to advance the work. A prototype has been developed that tells the pronunciations of color words to 100 different colors with the help of a loudspeaker or headset. The prototype in work is cheap, portable and has the advantages of not needing a computer. The prototype device in operation can be used not only for the visually impaired but also for the systems that need to be audibly warned when working in low light.