Travel companion for visually impaired
Görme engelliler için seyahat şirketi
- Tez No: 667400
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Projenin amacı, Görme Engelliler tarafından günlük yaşam aracı olarak kullanılabilecek, istedikleri yerlere güvenli bir şekilde seyahat etmelerine ve yollarında herhangi bir engelden kaçınmalarına yardımcı olacak bir sistem sunmaktır. Şu anda, VI'nın karşılaştığı seyahat sorunlarını çözebilecek düşük maliyetli ve basit bir çözüm bulunmamaktadır.“Görme Engelliler İçin Seyahat Arkadaşı”simülasyon tabanlı bir projedir. TCVI, görüntüleri girdi olarak alır, nesne algılama ve tanıma gerçekleştirir, bu algılanan ve tanınan nesneleri alınan orijinal görüntü üzerine eşler. Görüntülerin işlenmesinden sonra sonuçlar, tanımlanan nesneler ve işlenen görüntünün coğrafi koordinatları ile birlikte görüntülenir. VI, yolundaki engellerden kaçınmak ve coğrafi koordinatların yardımıyla istenen konuma ulaşmak için bu sistemi kullanabilir. Proje, sörf algoritmasını kullanarak orijinal görüntüde sağlanan nesneleri başarıyla algılar ve tanır ve bu sonuçları işlem altındaki görüntü üzerinde coğrafi koordinatlarla birlikte görüntüler. Objelerin bordürlerinde farklı renkler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of the project is to provide such a system that can be used as a daily life tool by the Visually Impaired people to assist them in traveling safely to their desired locations and avoiding any obstacles in their path. At present, there is no low cost and simple solution which can address the traveling issues faced by the VI.“Travel Companion For the visually impaired”is a simulation-based project. TCVI takes images as input, performs object detection and recognition, maps these detected and recognized objects on the original image taken. After the processing of the images the results are displayed with the objects identified and the geo coordinates of the processed image. The VI can utilize this system to avoid obstacles in their path and get to the desired location with the help of the geo coordinates. The project successfully detects and recognizes the objects provided on the original image using surf algorithm and displays these results along with geo coordinates on the image under process. Different colors are used for the borders of the objects.