As seen through the eyes of New York Times: A narration of the 1960 Turkish Coup
New York Tımes gözünden: 1960 Darbesi'nin bir anlatımı
- Tez No: 528308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yakın zamanda Türkiye'deki siyasi olayları takiben, birçok kişi tarafından, Amerikan medyasının diğer ülkelerdeki, özellikle de Türkiye'deki, siyasi olayları aktarmadaki tarafsızlığı sorgulanmaktadır. Araştırmanın kalbinde bu soruyu barındırarak, bu tez, 27 Mayıs Askeri Darbesinin öncesi ve sonrası dönemleri içine alan 2 yıllık bir zaman dilimi çerçevesinde, New York Times (NYT) gazetesinin Türk siyasetine ilişkin gerçekleştirdiği aktarımları ele almaktadır. Analize başlamadan önce, çalışmamızın bu alanla uyumluluğunun bir tahlili olarak, soruyu daha kapsamlı bir çerçevede, Amerikan medyasının ülke dışı haberciliği üzerine, özellikle de Soğuk Savaş dönemi üzerinden ele aldık. Toplamda 114 makale kullanarak çalışmamızı Mayıs 1959'dan 26 Mayıs 1960'a kadar olan darbe öncesi periyod ve 27 Mayıs 1960'dan 1961 Eylül'üne kadar olan darbe sonrası periyod olarak iki bölüme ayırdık. Bu iki bölümde, tarihsel kaynaklarla mukayeselerine imkan sağlamak üzere, Türk-Amerikan ilişkilerinin motiflerini, olayların, meselelerin ve siyasi aktörlerinin karakteristiklerini tanımlamaktayız. Makale içeriklerinin detaylı analizi neticesinde NYT gazetesinde ortaya konan taraflılığın, bir Türk ittifakının sürdürülmesi ve Birleşik Devletler ordusu için olumlu bir imaj oluşturmak arzusu ile etraflıca düşünülmüş ve desteklenmiş olduğu kanısına varmaktayız.
Özet (Çeviri)
Following recent political events in Turkey, many have questioned the objectivity or nonpartisanship of American reporting on foreign, specifically Turkish, political events. With this question lying at the heart of our research, this thesis examines the New York Times' representation of Turkish politics over a two-year period, capturing the year before and after the 27 May 1960 military coup. Before delving into the analysis, we review the more comprehensive question of American media's foreign coverage, specifically within the Cold War context, to understand how our research fits within this field. Employing a total of 114 articles, we divide the analysis into two chapters: the pre-coup period (May 1959 to 26 May 1960) and the post-coup period (27 May 1960 to September 1961). Within these two chapters, we identify themes in Turkish-American relations and characterizations of political actors, events, and issues to compare them with historical sources. After careful analysis of the articles' content, we argue that the subjectivity displayed in the NYT is predominantly deliberate and motivated by the desires to maintain a Turkish alliance and to promote a positive image of the U.S. military.