Automated image processing for scratch detection on specular surfaces
Yansımalı yüzeylerde otomatik görüntü işleme temelli çizik tespit sistemi
- Tez No: 528331
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Endüstriyel alanda, insan, mekanizma veya ulaştırma kaynaklı oluşabilecek bazı problemlerin hızlı ve verimli şekilde tespit edilmesi önem kazanmıştır. Bu tespit sırasında yine insan faktörünü aradan çıkarmak için genellikle görüntü işleme içeren otomatik sistemler kullanılmaktadır. Bizim tez çalışmamızda ise, yansımalı yüzeylerde görülen bu tip bir seri üretim problemine yoğunlaşıldı. Bu tez çalışması ana hatlarıyla iki adet metod sunmaktadır. Özele inmek gerekirse, basit çizgisel objeleri tespit eden düşük maliyetli bir sistem ve orta seviye kartlarda kullanılabilecek bir makine öğrenmesi temelli algoritma. Bu çalışmada, ayrıca literatürdeki bazı yöntemlerin performanslarına değinilmiştir. Esas amaç verilen özel problemi düşük maliyet ile çözmektir, bu nedenle yöntemlerde basit düşünceler ve donanımı daha az yoracak gerçeklemeler tercih edilmiştir. Yapılan işler arasında savunulan yaklaşımların bilgisayar destekli modelleri de yer almaktadır. Bu şekilde yapılan karşılaştırmalardan sonra, iş odağı gerçek dünyada farklı donanımlara aktarmaya kaymıştır. Bu fiziksel aşama laboratuvarda oluşturulan bir mekanik prototip yardımı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In industry, problems due to human error, mechanical flaws and transportation may occur; besides, they need to be detected in fast and efficient ways. In order to eliminate failure of human inspection, automated systems come in action, usually image processing involved. This thesis work, targets one common mass production problem on specular surfaces, i.e. scratch detection. To achieve this, we have implemented two different prototypes. The low-cost system is based on basic line detection, and the mid-end system depends on learning based detection. Both systems are implemented on embedded platforms and performance comparisons are done. Detailed analysis is carried out on computational cost and detection performance. This real-world episode is done on a mechanical prototype in laboratory environment.