Reevaluating a project of modernization: Design principles for the future of the Atatürk Rorest Farm
Bir modernleşme projesinin yeniden değerlendirilmesi: Atatürk Orman Çiftliği'nin geleceği için tasarım prensipleri
  1. Tez No: 528330
  2. Yazar: MURAT AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN, PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Atatürk Orman Çiftliği, erken Cumhuriyet döneminin ideolojisini yansıtan ve başkent Ankara için basit bir açık yeşil alan olarak nitelendirilemeyecek kadar kapsamlı bir modernleşme projesidir. Yeni bir toplum yaratma felsefesi ile kavramsallaştırılan çiftlik, insanı toplumsallaştıran, üretim ve rekreasyon ilişkisini bütünselleştiren, ve halkı eğitim ve bilimle buluşturan örnek bir girişimdir. Öte yandan, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Ankara kentsel makroformu içinde önemli bir konumda yer alan çiftlik, başkentin planlama deneyimlerinin vazgeçilmez konusu olmuştur. Dolayısıyla, bu çalışmada Atatürk Orman Çiftliği, planlanması ve kuruluş zamanındaki işlevleri açısından incelenmektedir. Çalışma, çiftliğin erken Cumhuriyet modernleşme sürecindeki kuruluş dönemine ve 20. yüzyılın ortasından 21. yüzyılın başına kadar olan süreçteki dönüşüm dönemine odaklanarak, öncelikle tarihsel sürecini incelemektedir. Çalışma daha sonra çiftliğin gelecekteki gelişimi hakkında öne çıkan güncel çalışmalardan fikirler derlemektedir. Sonuç olarak, tarihsel inceleme ve güncel çalışmalardan elde edilen bilgileri sentezleyen bu çalışmanın amacı, çiftliği bir modernleşme projesi kapsamında yeniden değerlendirip onun geleceğini tanımlamak için tasarım prensiplerinin çerçevesini çizmektir.
Özet (Çeviri)
The Atatürk Forest Farm is a comprehensive modernization project reflecting the main ideology of the early Republican period that cannot be described as a simple open green area for the capital Ankara. The farm, conceptualized with the philosophy of creating a new society, is an exemplary initiative to socialize people, to integrate production and recreation relations, and to bring people together with education and science. On the other hand, located at an important position in the Ankara urban macro-form since the first years of the Republic, the farm has always been an indispensable topic of the capital's planning experience. Therefore, in this study, the Atatürk Forest Farm is evaluated in terms of its planning and founding functions. The study examines the historical process of the farm by focusing on its establishment period during the early Republican modernization process and its transformation period from the mid-20th Century to the early 21st Century. Then it compiles ideas from the significant current studies on future development of the farm. Thus, the aim of this study, which synthesizes the information obtained from historical process and the determined current studies, is to re-evaluate the farm within the context of a modernization project and to draw the outline of the design principles for defining its future.