Ameliyathane çalışanları tarafından ameliyathanelerde ergonomik risklerin belirlenmesi
Determination of ergonomic risks in surgery by opertaing room workers
- Tez No: 528340
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU İLÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma ameliyathane çalışanları tarafından ameliyathanelerde fiziksel, kimyasal, biyo-mekanik, psikososyal ergonomik risk faktörlerinin belirlenmesi ve bu risklerin kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ile ilişkisinin incelemesi amacı ile gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini Batı Karadeniz‟de Bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Batı Karadeniz‟de Bir Devlet Hastanesi, Doğu Karadeniz‟de Bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Doğu Karadeniz‟de Bir Devlet Hastanesi‟nin ameliyathane birimlerinde çalışan cerrahlar, cerrahi asistanlar, anestezi uzmanları, anestezi asistanları, ameliyathane hemşireleri, ameliyathane teknikerleri ve anestezi teknikerleri/teknisyenleri (n:305) oluşturdu. Çalışmanın evreni aynı zamanda çalışmanın örneklemini oluşturdu, evrenin %82.29‟una ulaşıldı. Veriler araştırmacı tarafından literatür taraması doğrultusunda oluşturulan veri toplama formu ve Cornell Kas- İskelet Sistemi Rahatsızlık Ölçeği ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplandı. Veriler bir istatistik programında analiz edildi. Sürekli değişkenleri ortalama ± standart sapma (en az ve en çok değerler) ve kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak ifade edildi. Kategorik değişkenler arasındaki farklılıklar ise Ki-kare analizi ile incelendi. p0.05). Cerrahların yarısının (%49.49) çok terlediği, hemşirelerin (%31.67) bazen üşüdüğü bazen terlediği, anestezistlerin (%45.31) ise çok üşüdüğü belirlendi (p0.05), omuz (p0.05), bel (p>0.05), kol (p0.05), bacak (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the physical, chemical, biomechanical, psychosocial ergonomic risk factors in the operating room by operating room staff and examining the relationship between these risks and musculoskeletal disorders. The study was conducted at a training and research hospital in the Western Black Sea, a State Hospital in the Western Black Sea, a Training and Research Hospital in the Eastern Black Sea, and by surgeons working in the operating room units of the Eastern Black Sea, surgery assistants, anesthesia specialists, anesthesia assistants, operating room nurses, and anesthesia technicians / technicians (n = 305). The universe of the work has also created a sample of working at the same time, it was reached to 82.29% of universe. The data were collected by the researcher using a data collection form prepared in accordance with the literature review and face-to-face interview technique with the Cornell Musculoskeletal System Discomfort Scale. The data were analyzed with a program package. Continuous variables mean ± standard deviation (minimum and maximum values) and categorical variables were expressed as number and percentage. Differences between categorical variables were analyzed by Chi-square analysis. The value of p 0.05), shoulder (p 0.05), waist (p> 0.05), arm (p0.05), leg (p 0.05).