Bütünleşik kıyı alanları yönetiminin (BKAY) göl kıyılarında uygulanabilirliği: Eğirdir Gölü örneği
Applicability of integrated coastal one management or lake coastal areas: Example of Egirdir Lake
  1. Tez No: 528356
  2. Yazar: BETÜL DERİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dünya üzerindeki tüm kaynaklar insanoğlunun talepleri ve kullanımı türünden doğrultusunda azalmaya devam etmektedir. Gelinen son noktada, değişen dünya ve artan nüfusun etkisiyle kaynakların kullanımı büyük bir hızla tükenmeyi sürdürmektedir. Bu kaynakların içinde insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için en önemli değerlerden biri de“su”dur. Küreselleşen dünya üzerinde doğal döngüdeki değişimler ve bilinçsiz kaynak kullanımları ciddi anlamda su kaynaklarının azalmasına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı suyla doğrudan ilişkili kıyı alanlarına gereken önemin verilerek, diğer mekânlardan ayrı bir şekilde ele alınması bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüze kadar kıyı alanları için üretilen stratejiler istenilen sonuca ulaşmada yeterli olmamış, bu durumda artan baskılar ile beraber kıyılardaki bozulmaları da artırmıştır. Türkiye'de suyla ilgili olarak kıyıların kullanımında kıyı alanlarının yönetimi için uygulanan araçlardaki eksikler sürecin iyi yönetilememesine yol açmaktadır. Suyun ve çevresindeki ekosistemin, yerleşmelerin, doğal değerlerin vb. planlı ve doğru şekilde yönetilebilmesi için Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi (BKAY) üzerinden kıyı alanlarının durumu ele alınmalıdır. BKAY yaklaşımı bütünleşmenin her alanda sağlandığı, proaktif çözümlerle sonuca ulaştıran ve kendini tekrar edebilen bir döngüdür. Bu yaklaşımın önemli bir kaynak olan göl kıyı alanlarında uygulanması hem su kaynaklarının korunmasını hem de çevresindeki doğal değerlerin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
All resources on the earth continue to diminish in the direction of the demands and demands of mankind. At the end of the day, the use of resources continues to be consumed at a rapid pace, driven by the changing world and the increasing population. One of the most important values in these resources is the“water”in order that the life of human beings can continue. Changes in the natural cycle on the globalizing world and unconscious resource use are seriously leading to a reduction of water resources. For this reason, it is a necessity to treat the coastal areas directly related to the water by giving the required adjective and to take it apart from other places. Strategies produced for coastal areas as well as sunshine were not sufficient to achieve the desired outcome, in this case increased coastal deterioration with increased pressure. In Turkey, lacking in applied tools for the management of coastal areas regarding the use of coastal water, inadequate management of the process. Water and surrounding ecosystem, settlements, natural values and so on. the situation of coastal areas should be addressed through the Integrated Coastal Zone Management (ICZM) to be managed in a planned and correct way. The ICZM approach is a cycle in which the integration is delivered in every area, delivered with proactive solutions, and reproduced itself. Application of this approach in the coastal areas of the lake, which is an important resource, will ensure both the conservation of water resources and the effective use of natural values in its environment.