Otomatik jeoteknik kesit oluşturan bulanık mantık tabanlı bir araç tasarımı ve gerçekleştirimi
Design and implementation of a fuzzy logic based tool for automatic geotechnical profile creation
  1. Tez No: 528394
  2. Yazar: KAAN ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIM SİNAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında belirli bir bölgenin jeoteknik kesit grafiğini otomatik olarak oluşturmak için bir web uygulaması geliştirildi. Elektrik özdirenç, sismik kırılma ve mekanik sondaj parametrelerinin bulanık mantık kullanılarak yorumlanması ile elde edilen sonuçlar düzenlenebilir bir jeoteknik kesit olarak kullanıcıya sunuldu. Komşu noktaların ilişkilendirilmesiyle oluşan jeoteknik kesitte el ile yapılan çizimlere kıyasla farklılıklar olduğu gözlemlendi. Komşulukların düzenlenebilir olması ile jeoteknik kesitin gerçeği yansıtma yüzdesi artırıldı. Arka planda bir dosyadan okunarak elde edilen verilerin doğruluğunun da jeoteknik kesitteki doğruluk yüzdesini etkilediği belirlendi. Çizim işleminin yazılım ile yapılmasının, jeoteknik kesitin istenilen ölçekte alınabilme özelliği ve el ile çizimle yapılmasına oranla daha pratik olduğu gözlemlendi. Bu nedenle geliştirilen yazılımın zamandan tasarruf etmeyi mümkün kılan, özgün bir yöntem olduğu sonucu çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a web application was developed to automatically generate a geotechnical section graph of a given region. The results obtained by using electrical resistivity, seismic refraction and mechanical drilling parameters using fuzzy logic were presented to the user as an editable geotechnical section. Geotechnical cross-sectional view of the neighboring points revealed differences compared to manual drawings. The fact that the neighbors were editable increased the percentage of reflection of the geotechnical section. The accuracy of the data obtained by reading from a file in the background also affected the accuracy percentage in geotechnical section. It has been observed that the drawing process is done with software, geotechnical section can be taken at desired scale and it is more practical than hand drawing. Therefore, it was concluded that the software developed was a unique method that made it possible to save time.