Febril konvülziyon ile d vitamini eksikliği arasındaki ilişki
Relationship between febrile seizure and vitamin d deficiency
- Tez No: 528555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: D vitamini eksikliği çocuklarda çok sık görülmektedir. D vitamini eksikliğinde çeşitli nörolojik hastalıkların geliştiği bilinmektedir. Bu çalışmada çocuklarda febril konvülziyon ve D vitamini arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Febril konvülziyon tanısı alanlar ve ateşli hastalığı olup konvülziyon geçirmeyenler çalışma grubunu oluşturdu. Bunlar sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Çalışma grubuna daha önceden bilinen herhangi bir sağlık sorunu olmayan 6 ay-6 yaş arasındaki hastalar dahil edildi. Santral sinir sistemi enfeksiyonu olanlar, nörolojik hastalığı olanlar, gelişme geriliği olanlar, kardiyak ve renal hastalığı olanlar, malabsorbsiyon bozukluğu olanlar, kronik metabolik hastalığı olanlar ve daha önceden D vitamini eksikliği saptanan hastalar çalışmaya alınmadı. Sağlıklı kontrol grubuna ise başka nedenlerle polikliniğe kontrole gelmiş 6 ay-6 yaş arasında çalışma grubuyla benzer demografik özellikler taşıyan kontrol sırasında D vitamini düzeyi çalışılmış çocuklar dahil edildi. Bulgular: Febril konvülziyon grubunun %24,3'ünde, ateşli hasta grubunun %4,8'inde, sağlıklı kontrol grubunun ise %3,6'sında anemi vardı. Gruplar arasında anemi sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0,001). Febril konvülziyon grubunun ortalama D vitamini seviyesi 24,6 ± 10,4 ng/mL, ateşli hasta grubunun 28,0 ± 10,0 ng/mL, sağlıklı kontrol grubunun 33,0 ± 14,4 ng/mL olarak ölçüldü. Gruplar ikişerli olarak kendi aralarında karşılaştırıldığında febril konvülziyon grubuyla sağlıklı kontrol grubu arasında D vitamini seviyesi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0,004). Febril konvülziyon grubuyla ateşli hasta grubu arasında D vitamini seviyesi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Febril konvülziyon geçiren çocuklarda hipokrom mikrositer aneminin diğer çocuklara göre daha sık olduğu görüldü. Hipokrom mikrositer anemili çocuklarda febril konvülziyon gelişmesi yönünden dikkatli olunmalıdır. Febril konvülziyonlu çocuklarda D vitamini seviyesi sağlıklı çocuklara göre düşük saptandı. Febril konvülziyonlu çocuklarda D vitamini eksikliği saptanması halinde D vitamini eksikliğini tedavi etmeliyiz. Fakat çalışmamız ilk olduğundan dolayı bu ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi için geniş merkezli randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D deficiency is very common in children. It is known that various neurological diseases develop in vitamin D deficiency. The aim of this study was to evaluate the relationship between febrile seizure and vitamin D levels in children. Materials and Methods: Patients with febrile seizures and febrile disease who did not have seizures formed the study group. These were compared with the healthy control group. The study group included patients aged between 6 months and 6 years without any known health problems. Patients with central nervous system infection, neurological disease, growth retardation, cardiac and renal disease, malabsorption disorder, chronic metabolic disease and previous vitamin D deficiency were not included in the study. The healthy control group was included in the study. The study included children with vitamin D levels who had similar demographic characteristics between 6 months and 6 years of age. Results: 24.3% of the febrile seizure group, 4.8% of the febrile disease group and 3.6% of the healthy control group had anemia. There was a statistically significant difference between the groups in terms of anemia frequency (p=0.001). The mean vitamin D level of the febrile seizure group was 24.6 ± 10.4 ng/mL, while the febrile disease group was 28.0 ± 10.0 ng/mL and the healthy control group was 33.0 ± 14.4 ng/mL. When the groups were compared between two groups, there was a statistically significant difference between the febrile seizures group and the healthy control group in terms of vitamin D levels (p=0.004). There was no statistically significant difference between the febrile seizure group and the febrile disease group in terms of vitamin D levels (p> 0.05). Conclusion: Hypochromic microcytic anemia was found to be more common in children with febrile convulsions than in other children. Care should be taken for the development of febrile convulsions in children with hypochromic microcytic anemia. Vitamin D levels were found lower in children with febrile convulsions compared to healthy children. We should treat vitamin D deficiency if vitamin D deficiency is detected in children with febrile convulsion. However, due to the fact that this study is the first one, there is a need for multi-center randomized controlled studies to better understand this relationship.