Ceviz bakteriyel yanıklığı etmeni Xanthomonas arboricola Pv. juglandis izolatlarının virulenslik ve bakıra dayanıklılık açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 528556
  2. Yazar: EZGİ DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Xanthomonas arboricola pv. juglandis (XAJ)'in neden olduğu ceviz bakteriyel yanıklığı ve XAJ'nin bazı funguslarla birlikte oluşturduğu ceviz uç nekrozu (BAN), ceviz yetiştirilen alanlarda önlem alınmadığı takdirde erken meyve dökülmelerine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında; daha önce ceviz yetiştiriciliği yapılan farklı bölgelerden izole edilen, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bakteriyoloji laboratuvarı stoklarında bulunan XAJ izolatlarının virulenslikleri ve bakır dayanıklılığı açısından testlenmesi amaçlanmıştır. In vitro testlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, bakıra en tolerant bulunan XAJ izolatlarının 0,8 mM ve 1 mM MIC değerlerini, en duyarlı bulunanların ise 0,1 mM MIC değerlerini aldığı saptanmıştır. In vitro koşullarda bakıra tolerant ve duyarlı olarak seçilen XAJ izolatlar ham ceviz meyvelerine uygulandığında, in vitro ve in vivo test sonuçları birbiriyle uyumlu bulunmuştur. Ancak, bakıra tolerans gösterren XAJ izolatlarının virülensliklerinin düşük olduğu saptanmıştır. Bakıra tolerant ve duyarlı olarak belirlenen XAJ izolatları, bakır dayanıklılığından sorumlu olan copA ve copB genlerinin varlığı açısından PCR ile moleküler açıdan testlenmiş, ancak, bu genlerinin varlığı saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial blight of Persian walnut (Juglans regia), caused by Xanthomonas arboricola pv. juglandis (XAJ) and, Brown Apical Necrosis (BAN) caused by XAJ with saprophytic fungi result premature fruit drops if measures are not taken in walnut growing areas. In this study; XAJ strains, which were previously isolated from different walnut growing regions, and stored in culture collection of Bacteriology Laboratory of the Faculty of Agriculture of Ege University, were tested in terms of virulence and copper tolerance. According to the results of in vitro tests, it was determined that the most tolerant XAJ strains to copper obtained 0,8 mM to1 mM MIC values and the most sensitive XAJ strains to Copper obtained 0,1 mM MIC values. In vitro and In vivo tests results were confirmed each other when XAJ strains which were selected as tolerant and susceptible to copper depending on in vitro test results. However, it has been determined that the virulence of XAJ strains which showed tolerance to copper was low. XAJ strains identified as tolerant and susceptible to copper were selected and tested by PCR for the presence of the copA and copB genes which were responsible from copper tolerance, but, these genes were not detected by molecular ways.