Prediction of various engine-out parameters by use of artificial intelligence techniques
Çeşitli motor çıkış parametrelerinin yapay zeka teknikleri kullanımı ile tahmini
  1. Tez No: 528569
  2. Yazar: ERDİ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İçten yanmalı motorlar da yapılan deneysel çalışmaların hem zaman kaybına sebep olması hem de maliyetinden dolayı, deneysel sonuçların tahmini için çeşitli modelleme teknikleri kullanılabilir. Yapay zekâ teknikleri diğer teknikler arasında öne çıkar. Bu teknikler karmaşık ve lineer olmayan problemlerin üstesinden gelebilirler. Bu çalışmada, çeşitli motor çıkış parametrelerini tahmin etmeyi amaçlayan dört farklı motor modeli ele alınmıştır. Model 1'de, biyodizel-alkol karışımları ile çalıştırılan bir dizel motorunun performans ve emisyon parametreleri tahmin edilmiştir. Model 2'de dizel yakıtına eklenen nanopartiküller ile çalıştırılan bir dizel motorunun performans ve emisyon parametreleri tahmin edilmiştir. Model 3'de 95 oktan benzin ile çalıştırılan bir benzinli motorun çeşitli çalışma parametreleri tahmin edilmiştir. Model 4'de emme manifolduna HHO gazı verilen ve farklı biyodizel-dizel karışımları ile çalıştırılan bir dizel motorunun titreşim karakteristikleri tahmin edilmiştir. Regresyon analizi, yapay sinir ağları, uyarlamalı sinirsel bulanık çıkarım sistemi yöntemleri tahmin yapmak için kullanılmıştır. Sonuç olarak, regresyon analizi doğru tahmin yapmada yetersizdir. Öte yandan, yapay sinir ağları ve uyarlamalı sinirsel bulanık çıkarım sistemi ile daha doğru tahminler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since experimental studies on internal combustion engines are both time consuming and costly, various modelling techniques can be used to predict experimental results. Artificial intelligence techniques are prominent among other techniques. These techniques can tackle complex, non-linear problems. In this study, four different engine models were handled which intended to estimate various engine-out parameters. In Model 1, performance and emission parameters of a diesel engine operated with biodiesel-alcohol mixtures were estimated. In Model 2, performance and emission parameters of a diesel engine operated with diesel fuel with nanoparticle additives were estimated. In model 3, various operational parameters of a spark ignition engine operated with 95 RON gasoline fuel were estimated. In model 4, vibration characteristic of a diesel engine operated with different diesel-biodiesel blends with HHO gas addition into intake manifold were estimated. Regression analysis, artificial neural networks and adaptive neuro fuzzy inference system methods were used to make predictions. In was concluded that, regression analysis is not capable of predicting the parameters accurately. On the other hand, artificial neural networks and adaptive neuro fuzzy inference system made more accurate estimations.