Metric learning using deep recurrent networks for visual clustering and retrieval
Görsel kümeleme ve bulgetir için derin yinelgeli ağlar kullanarak metrik öğrenme
  1. Tez No: 528610
  2. Yazar: OĞUL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Görüntü benzerlik metriğini öğrenmek, özellikle diğer sınıflardan zor ayrışan olumsuz örneklerin çokça barındığı eğitim setlerinin görüntü analizlerinde anahtar rol oynamaktadır. Derin metrik öğrenmenin görsel kümeleme ve bulgetir gibi çalışma alanlarındaki başarısı nedeniyle uygun kayıp fonksiyonu ve örnekleme yöntemini şeçmek, başarımı arttırmak için odak noktası haline gelmektedir. Ancak, varolan metrik öğrenme yaklaşımlarının iki kayda değer sınırlaması mevcuttur; yetersiz küçük yığın örnekleme yöntemleri kullanılması ve verideki üst seviye ilişkileri gözardı etmeleridir. Bu tezde bahsedilen eksiklikleri gidermek için yenilikçi iki yöntem önerilmektedir. İlk olarak, yerel komşuluktaki çoklu benzer örnekleri tanımlamak için yeni bir kayıp fonksiyonu tanıtılmaktadır. Devamında, diğer sınıflardan zor ayrışan temsili olumsuz örnekleri seçmek için yenilikçi bir olumsuz yığın oluşturma yöntemi sunulmuştur. Derin ağların eğitilmesi önerilen yığın oluşturma yöntemi kullanılarak yenilikçi kayıp fonksiyonuyla sağlanmıştır. Üst seviye ilintileri modellemek için yenilikçi bir yinelgeli ağ mimarisi kullanan derin metrik öğrenme çerçevesi önerilmiştir. Üç kamusal veri setinden alınan kapsamlı deneysel sonuçlar sonunda, önerilen yaklaşımların önde gelen metrik öğrenme yöntemleriyle kıyaslandığında rekabetçi ya da daha iyi başarım sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Learning an image similarity metric plays a key role in visual analysis, especially for the cases where a training set contains a large number of hard negative samples that are difficult to distinguish from other classes. Due to the outstanding results of the deep metric learning on visual tasks, such as image clustering and retrieval, selecting a proper loss function and a sampling method becomes a central issue to boost the performance. The existing metric learning approaches have two significant drawbacks; inadequate mini-batch sampling and disregarding higher-order relations between data samples. In this thesis, two novel methods are proposed to alleviate these deficiencies. At first, a novel loss function is introduced to identify multiple similar examples in a local neighborhood. Moreover, a novel batch construction method is presented to select representative hard negatives. The training of a deep network is achieved by using this novel cost function through the proposed batch construction approach. In order to consider higher-order relations between samples, a novel deep metric learning framework that contains recurrent neural networks architecture is proposed. Extensive experimental results on three publicly available datasets show that proposed approaches yield competitive or better performance in comparison with state-of-the-art metric learning methods.