The investigation of undergraduate students' mobile phone use in the academic environment: The case of Middle East Technical University
Lisans öğrencilerinin akademik ortamda mobil telefon kullanımının araştırılması: Orta Doğu Teknik Üniversitesi örneği
- Tez No: 528611
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisans öğrencilerinin eğitsel cep telefonu kullanımını incelemek ve belirli öğrenci karakteristiklerinin (demografik özellikler, teknoloji kullanımı ile ilgili özellikler, mobil telefon kullanım amaçları, öz-yönetimli öğrenme becerileri, mobile telefon öz-yeterlik inançları) akademik ortamdaki mobil telefon kullanımına olan etkisini, kolaylaştırıcı, dikkat dağıtıcı ve iletişim alt boyutlarına göre araştırmaktır. Bu çalışmada ilişkisel araştırma metodu kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin tüm bölümlerinden tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 1867 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Akademik Ortamda Mobil Telefon Kullanımı Ölçeği araştırmacı tarafından, Mobil Telefon İlginlik Ölçeği (Bock ve arkadaşları, 2016) temel alarak geliştirmiştir. 18 maddeli üç faktörlü bir yapı elde edilmiştir: kolaylaştırıcı, dikkat dağıtıcı ve iletişim. Sonuçlar, geliştirilen ölçekten elde edilen puanların öğrencilerinin akademik ortamda mobil telefon kullanımının değerlendirilmesinde geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Sonuçlar öğrencilerin mobil telefonlarını öncelikle iletişim ve etkileşim, ikinci olarak bilgi almak/ bulmak, üçüncü olarak kendi kendine öğrenme, dördüncü olarak materyallere erişim ve son olarak da telefondaki çeşitli araçları kullanmak ve bu araçlarla üretim sağlamak için kullandığını gösterdi. Yukarıda belirtilen beş kişisel modelin Akademik Ortamda Mobil Telefon Kullanım ölçeğinden alınan toplam puanı ve bu ölçeğin üç alt boyutunu ne kadar yordadığını ölçmek amacıyla dört ayrı hiyerarşik regresyon analizi çalıştırılmıştır. Bu analizin sonuçlarına göre, her bir model Akademik Ortamda Mobil Telefon Kullanım Ölçeği 'inin üç alt boyutuna önemli bir katkısı olduğunu ortaya koymaktadır. Öz-yönelimli öğrenme dışında, diğer dört kişisel model de lisans öğrencilerinin toplam MPUAE puanlarını önemli ölçüde yordamaktadır. Her bir analiz sonucunda, mobile telefon kullanım amaçlarının ve mobil telefon öz-yeterlik inançlarının en dikkate değer yordayıcılar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate undergraduate students' educational mobile phone use; and explore the effect of certain learner characteristics (demographic characteristics, technology-use related characteristics, the motives for mobile phone use, self-directed learning, and self-efficacy beliefs) on mobile phone use in an academic environment (MPUAE) with respect to the facilitator, distractor, and connectedness sub-dimensions. A correlational research design was employed. The sample consisted of 1867 undergraduate students, which were selected by stratified sampling method from all departments of Middle East Technical University. The researcher developed MPUAE scale based on the Mobile Phone Affinity Scale (Bock et al., 2016). A three-factor structure with 18 items was proposed: facilitator, distractor, and connectedness. The results indicated that the scores obtained from the developed scale were valid and reliable in assessing undergraduate students' mobile phone use in the academic environment. The results showed that students used their mobile phones firstly for communication and interaction, secondly for getting/searching information, thirdly for self-learning, fourthly for accessing materials, and lastly for using tools and generating artifacts. In order to predict the contribution of the aforementioned five personal factors on the total MPUAE scores and its three sub-dimensions, four separate hierarchical regression analyses were performed. The findings of regression analyses revealed that each model had a significant contribution to three sub-dimensions of the MPUAES. Except for self-directed learning, other four personal factors also significantly predicted undergraduate students' total MPUAE scores. The motives of mobile phone use and mobile phone self-efficacy beliefs were the most notable predictors in each analysis.