Farklı ağır metal dozlarının bazı vıcıa türlerinin çimlenme parametreleri üzerine etkisi
Effects on germination parameters of different heavy me-tals applications in some vicia species
- Tez No: 528618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde; iki farklı ağır metalin (HgCI2, PbCI2) ve farklı dozlarının (0, 0.25, 0.50, 0.75, 1 g/l) bazı Vicia türlerinin (Vicia sativa L., Vicia pannonica L.) çimlenme parametreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme çalışmasına göre türlerin; çimlenme oranına ait ortalama değerleri %50.66 - %100, anormal fide oranına ait ortalama değerleri %0 - %49.33, radikula uzunluğuna ilişkin ortalama değerleri 0.22 – 8.63 cm, plumula uzunluğuna ait ortalama değerleri 2.02 – 14.37 cm, fide uzunluğuna ait ortalama değerleri 2.24 – 22.07 cm, radikula yaş ağırlığına ait ortalama değerleri 0.002 – 0.05 g, plumula yaş ağırlığına ait ortalama değerleri 0.02 – 0.13 g, fide yaş ağırlığına ait ortalama değerleri 0.02 – 0.18 g, radikula kuru ağırlığına ait ortalama değerleri 0.0005 – 0.01 g, plumula kuru ağırlığına ait ortalama değerleri 0.002 – 0.01 g, fide kuru ağırlığına ait ortalama değerleri 0.003 – 0.02 g ve vigor indeksine ait ortalama değerleri 160.69 – 2179.20 arasında değişim göstermiştir. Fiğ tohumlarına farklı dozlarda uygulanan ağır metaller sonucunda tüm özellikler bakımından kurşuna göre cıvanın, tohumları daha olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Çimlenme performansı bakımından adi fiğ iki ağır metal çeşidinede dayanıklılık göstermiştir. Macar fiği ise 1 g/l düzeyinde cıva dozuna karşı %50.66'lık bir çimlenme oranı ile en düşük değeri alarak cıvaya karşı dayanıksız olduğu görülmüştür. İki türde de kurşun ve cıva plumula, radikula uzunluklarına ve diğer özelliklerede olumsuz etki göstermiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak, önemli bir yem bitkisi olan fiğin tarımı yapılırken bu iki ağır metalin (HgCI2, PbCI2) toprak bünyesinde olmamasına dikkat edilmeli ya da kirlenmiş toprakları arındırma yöntemleri uygulanarak ağır metaller uzaklaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; effects on germination parameters of some Vicia species (Vicia sativa L. and Vicia pannonica L.) of two heavy metals (HgCl2 and PbCl2) and their five doses (0, 0.21, 0.50, 0.75 and 1 g/l) were investigated. According to the results of the experiment, mean values of the germination rates of species were ranged from 5.66% to 100%. Lower and upper mean values of abnormal seedling, radicle lenght, plumula lenght, seedling length, radicle dry weight, plumula wet weight, seedling dry weight, radicle wet weight, vigor in-dex were found 0-49.33, 0.22-8.63 cm, 2.02-14.37 cm, 2.24-22.07 cm, 0.0005-0.01 g, 0.02-0.13 g, 0.003-.0.2 g, 0.002-0.05 g and 160.69-2179.20 respectively. of abnormal seedling, radicle length, plumula length, seedling length, radicle dry weight, plumula wet weight, seed-ling dry weight, radicle wet weight, vigor index were found 0-49.33, 0.22-8.63 cm, 2.02-14.37 cm, 2.24-22.07 cm, 0.0005-0.01 g, 0.02-0.13 g, 0.003-.0.2 g, 0.002-0.05 g and 160.69-2179.20 respectively. As a result of the heavy metals application to vetch seeds at different doses; it was observed that the seeds were more adversely affected by the mercury compared to by lead. V. sativa was resistance to two heavy metal types in terms of germination performance. It was also observed that germination of Vicia pannonica L. was not found to be resistant to mer-cury at 1 g/l dose at a rate of 50.66%. Mercury and lead had adverse effects on plumula, rad-icle and other investigated traits in both two Vicia species. According to the results of the research, it is important to be careful that these two heavy metals (HgCl2 and PbCl2) are not in the soil when cultivating the vetch, which is an important feed plant, or contaminated soil with these metals should be purified using useful methods.