Farklı kadmiyum dozlarının susam çeşitlerinde (Sesamum indicum L.) bazı fizyolojik ve biyokimyasal özellikler üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of different cadmium doses on some physiological and biochemical properties in sesame varieties (Sesamum indicum L.)
- Tez No: 735086
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma 2021 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü' ne ait iklim odasında Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre faktöriyel düzende 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada tohumluk materyali olarak Muganlı, Orhangazi ve Cumhuriyet susam çeşitleri kullanılmıştır. Yürütülen çalışmada susam bitkilerine 4 farklı Kadmiyum dozu (0, 25, 50, 100 mg L-1 CdSO4) uygulanmış morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; ağır metal stresinin bitkilerde morfolojik gelişimde gerilemelere sebep olduğu tespit edilmiştir. Artan kadmiyum dozuna paralel olarakgövde yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, gövde ve kök uzunluğu, yaprak alanı, yaprak dokularında membran dayanıklılık indeksi (YDMDİ), yaprak dokularında bağıl su içeriği (YDBSİ) ve klorofil miktarının azaldığı, MDA ve yaprak dokularında iyon sızıntısı (YDİSB) oranının ise arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the climate room of Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department in 2021, in factorial order with 4 replications according to the Random Plots Trial Design. Muganlı, Orhangazi and Cumhuriyet sesame varieties were used as seed material in the research. In the study carried out, 4 different doses of Cadmium (0, 25, 50, 100 mg L-1 CdSO4) were applied to sesame plants and their effects on morphological, physiological and biochemical parameters were determined. As a result of the research; It has been determined that heavy metal stress causes regressions in morphological development in plants. In parallel with the increasing cadmium dose, stem fresh and dry weight, root fresh and dry weight, stem and root length, leaf area, membrane durability index (YDMDI) in leaf tissues, relative water content in leaf tissues (YDBSI) and chlorophyll amount decreased, MDA and leaf It was determined that the rate of ion leakage (YDISB) in the tissues increased.