Political liberalism and religious discourses: An evaluation of the asymmetry objection
Siyasal liberalizm ve dini söylemler: Asimetri eleştirisinin bir değerlendirmesi
- Tez No: 528711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP VOLKAN ÇİDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
John Rawls'un Siyasal Liberalizm (2005) başlıklı eseri, demokratik rejimlerde yaşayan toplumlarda süregelen (ve sürecek olan) birbiriyle çatışan/çelişen dünya görüşlerinin çoğulluğunu ele almaktadır. Bir gerekçelendirme teorisi olarak siyasal liberalizm, dini temelli gerekçeleri kamusal aklın kapsamı ve içeriğinden dışlamaktadır. Asimetri eleştirisi siyasal liberalizme üç noktada itiraz etmektedir: (1) gerekçelendirmenin külfetleri dindar ve dindar olmayan vatandaşlar arasında dengesiz biçimde dağıtılmaktadır, (2) siyasal liberalizm kapsayıcı liberal doktrinlere liberal olmayan kapsayıcı doktrinlere göre ayrıcalık tanımaktadır, (3) iyi yaşamın ne olduğu ve nasıl olması gerektiğine dair fikir ayrılıklarıyla siyasal adalet kavramsallaştırmasına dair fikir ayrılıklarına karşı asimetrik muamelesi siyasal liberalizmin içindeki bir tutarsızlığa işaret etmektedir. Bu çalışma, asimetri eleştirisine verilmiş mevcut yanıtlara açıklamalar getirerek şu soruyu sormaktadır: Siyasal Liberalizm asimetri eleştirisini yeterli ölçüde çürütebilir mi? Anayasal normların gerekçelendirilmesinde ve bunların yasalar şeklinde yorumlanmasında dini söylemlere izin verilebilir mi? Bu tezde, literatürdeki yanıtlar genişletilip yorumlanarak asimetri eleştirisinin üstesinden gelme olanakları gösterilmiştir. Asimetri eleştirisinin buradaki değerlendirmesi bizi Siyasal Liberalizm'in Kantçı ama kapsayıcı olmayan bir ahlaki-siyasal doktrin olarak belirli bir okumasına götürmektedir.
Özet (Çeviri)
John Rawls' Political Liberalism (2005) addresses the question of enduring plurality of conflicting worldviews within societies under democratic regimes. As a theory of justification, political liberalism excludes religious reasons from public reason's scope and content. The asymmetry objection disputes political liberalism by claiming that (1) burdens of justification are distributed unevenly between non-religious and religious citizens, (2) political liberalism favors liberal comprehensive doctrines over non-liberal comprehensive doctrines, and (3) the asymmetric treatment towards disagreements about the good life and the political conception of justice proves that political liberalism is not internally coherent. By expounding on the existing responses to the objection, this thesis asks: Can Political Liberalism sufficiently rebut the asymmetry objection? Can religious discourses be permissible for justifying constitutional norms and their interpretations as laws? In this thesis, possibilities of overcoming the asymmetry objection are shown through expanding and interpreting responses in the literature. This evaluation of the asymmetry objection leads to a particular reading of Political Liberalism as a non-comprehensive Kantian moral-political doctrine.