Turizmde coğrafi pazarlama: Kars Ani Harabeleri
Geographic marketing in tourism: Kars- Ani Ruins
  1. Tez No: 528710
  2. Yazar: GÖKTEAY SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TEMELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son kırk yılda coğrafi bilgilerin depolanmasını, saklanmasını, kullanılmasını ve analiz edilmesini kolaylaştıran araçların gelişimiyle birlikte, bu bilgilerin etkin bir şekilde işletilmesini sağlayan yeni bir pazarlama türü olan coğrafi pazarlama ortaya çıkmıştır. Coğrafi pazarlama sayesinde işletmeler, hedefledikleri pazarlar hakkında daha doğru bilgiler elde ederek, daha etkili bir pazarlama karması geliştirerek ürün ve hizmetlerini rakiplerinden daha başarılı bir şekilde tüketicilerine ulaştırabilmektedirler. Ülkemizde herhangi bir turistik destinasyonun (turistik bölge) coğrafi pazarlama yoluyla pazarlanması ile ilgili pek fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; turizmde coğrafi pazarlama konusunu Kars Ani Harabeleri açısından ele almak ve ilgili literatüre katkı sağlamaktır. Bu çalışma, 10-20 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul'da kırkıncısı düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda Dünya Miras Listesi'ne alınan Kars Ani Harabeleri'ni ziyaret eden 432 katılımcıya anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu, Kars Ani Harabeleri'ni ziyaret etmekten memnun olduklarını, Kars Ani Harabeleri'nin bir turizm imajına sahip olduğunu, Kars Ani Harabeleri'nin turistik bir çekim merkezi olduğunu ve tatil planlarını yaparken sosyal medyadan ve arkadaş çevresinden etkilendiklerini belirtmişlerdir. Bununla beraber, katılımcıların yine büyük bir çoğunluğu, Kars ani Harabeleri'nin ulusal ve uluslararası tanıtımının yetersiz olduğunu, altyapı ve üstyapı problemlerinin olduğunu, Kars Ani Harabeleri Bölgesi'nde yer alan tesislerin fiziki imkânlarının yetersiz olduğunu ve Kars Ani Harabeleri'nde çalışan personellerin yeterli donanıma sahip olmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Over the last four decades, geographical marketing has emerged, a new type of marketing that enables the efficient handling of information, along with the development of tools that facilitate the storage, protection, use, and analysis of geographic information. With geographical marketing, businesses can reach their consumers more successfully than their competitors by developing more effective marketing mix by obtaining more accurate information about the targeted markets. There are not many studies about the marketing of any tourist destination (touristic region) through geographical marketing in our country. The purpose of this study is to deal with the issue of geographical marketing in tourism in tems of Kars Ani Ruins and contribute related literature. The study was conducted by applying a questionnaire to 432 participants who visited the Kars Ani Ruins which was included in World Heritage List at the 40 th UNESCO World Heritage Committee Meeting, which was held in Istanbul on 10-20 July 2016. The vast majority of participants state that they are happy to visit Kars Ani Ruins, that Kars Ani Ruins have a tourism image, that Kars Ani Ruins are a touristic attraction center and they are influenced by social media and circle of their friends while making their vacation plans. However, a large majority of the participants also stated that the national and international presentation of the Kars Ani Ruins is inadequate, that there are infrastructure and superstructure problems, that the physical facilities of the facilities in Kars Ani Ruins Region are insufficient and that the personnel working in Kars Ani Ruins do not have sufficient equipment.