Uluslararası lojistik firmalarının hava departmanlarında insan kaynakları yönetimine ilişkin eğitim sorunları: İstanbul Atatürk Havalimanı örneği
International logistics companies air transportation causes on human resources management: İstanbul Atatürk Airport example
- Tez No: 528715
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KEPEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'nin kıtaları birleştiren jeopolitik konumu ve teknolojinin hızla gelişmesi neticesinde günümüzde hava taşıtları ile kargo gönderiminde artış meydana gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de lojistik sektöründe hava departmanları çalışanlarının eğitim sorunlarının incelemesi için hazırlanmıştır. Bu sorunlara dair çözümler sunulup hava kargo taşımacılığının eksik yönlerini azaltmak amaçlanmıştır. İlk olarak Uluslararası lojistik firmaları hava departmanları hakkında belli başlı bilgiler verilmiş, bu departmanlarda insan kaynakları yönetiminden ve işe alım koşullarından bahsedilmiştir. Sonrasında Hava Departman çalışan eğitimleri incelenmiş ve yeterlilik seviyesi araştırılmıştır. Türkiye ve Dünya'da Hava KargoTaşımacılığına dair mevzuat incelenmiştir. Son bölümde ise Atatürk Havalimanında servis sağlayan Iata sıralamasına göre ilk 15 te olan 10 firmanın 269 çalışanının içinden 100 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda firma çalışanlarında eğitim eksikliğinden kaynaklı yaşanan sorunlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the technological innovation progress and the geopolitical location of Turkey which connects continents, the Air Cargo Transportation numbers and ratios have increased dramatically. This research study has been prepared in order to investigate the problems arose from education deficiencies of air cargo staff in logistics industry in Turkey. It is aimed to provide solutions to these problems in order to decrease the deficiencies of air cargo transportation. First of all, relevant information regarding the international logistic companies' air cargo departments are provided and human resources management and hiring conditions in these departments are mentioned. Next, education levels of air cargo department staff are examined, and the sufficiency levels are researched. The regulations regarding the air cargo transportation in Turkey and around the world are examined. In the last part of the study, a survey has been prepared among the 100 emplooyes 10 companies totally 269 worker which serve in Istanbul Ataturk Airport and are in the first 15 in the IATA ranking list. As a result of this research, the deficiencies of the air cargo staff has emerged, highlighted and the problems have been further investigated.