2008 krizi öncesi ve sonrasının Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkisi
Effects on the Turkish banking sector before and after 2008 crisis
- Tez No: 528725
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
2008 krizi, ABD'de ortaya çıkan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan, dünya tarihin-deki en büyük krizlerden birisidir. Krizin etkilerini yoğun biçimde gösterdiği sektör-lerden birisi de bankacılık sektörüdür. 2008 krizinin öncesinde ve sonrasında Türki-ye'deki bankaların performanslarının karşılaştırılması, çalışmanın temel amacı olarak belirlenmiştir. Bu amacın gerçekleşmesi için literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada 2008 krizi öncesi ve sonrasında Türk bankacılık sektöründe sermaye yeterlik oranı, kârlılık, özkaynak kârlılığı, aktif kârlılık, net faiz marjı, sorunlu kredi oranları, mevduatların krediye dönüşme oranı göstergeleri, donuk aktif göstergeleri değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kriz kârlılık, aktif kârlılık, özkaynak kârlılığı göstergelerinde düzeyleri değişecek şekilde olumsuz etkiler ortaya koymuştur. 2008 krizinin Türk bankacılık sektöründe sorunlu kredilere olan etkilerinin farklılık meydana getirmeyecek yapıda olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca donuk aktif ortalamaları ile net faiz marjı göstergelerinin krizle birlikte artış gösterdiği yönünde sonuçlar elde edilmiştir.2001 krizi sonrasında yeniden yapılanan ve nispeten güçlenen Türk bankacılık sektörünün krizin olumsuz etkilerine karşın belirli ölçüde istikrar yakalayarak etkilerin düzeyini azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 2008 crisis is one of the greatest crises in the history of the world that emerged in the United States and then spread all over the world. The banking sector is one of the sectors where the effects of the crisis. The main purpose of this study is to compare the banks performances in Turkey before and after of 2008 financial crisis. The literature review methodology was used to achieve this purpose. The capital adequacy ratio, profitability, return on equity, profitability, net interest margin, bad loan rates, deposit loan / foreign exchange ratio indicators and free asset indicators were evaluated in Turkish banking sector before and after the crisis. According to the results obtained, the crisis showed negative effects such that the levels of profitability, asset profitability and equity profitability. But the crisis did not effect on the troubled loans and this variable did not change. Also in the study, the results were that the indicators of the dull average assets and net interest margins increased with the crisis. The results of the study showed that theTurkish bankingsector, which had been restructured after the crisis of 2001, had a certain level of stability and reduced the level of its effects despite the adverse effects of the crisis.