Hatay kuruyer mevkiindeki taş ocaklarında iş güvenliği açısından taş tozu riskinin araştırılması
Investigation of stone dust risk for work safety in guarry in Hatay kuruyer
  1. Tez No: 528785
  2. Yazar: AYTEN MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ülkemiz maden çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Maden üretimi ülkemiz endüstrisinde çok önemli yeri olan bir sektördür. Madenin çıkartılması esnasında meydana gelen kazaların yanı sıra maden tozuna maruziyet nedeniyle bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle tozun sebep olduğu meslek hastalıkları göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Bu çalışmada; solunabilir toz ölçümleri (3 adet), kişisel toz ölçme cihazı ile yapılmıştır. Her 3 ölçüm için sonuçlar, sırasıyla; 4,53 mg/m3, 2,22 mg/m3, 3,92 mg/m3'tür ve bu değerler, TWA (5 mg/m3) değerinin altındadır. Bunun yanında kayaç ve toz numunelerinin fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda kayacın, %100 kireçtaşı olduğu ve içerisinde zararlı sayılabilecek mineraller bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country şs rich of mineral diversity. Mine production is a sector that has a very important place in our country's industry. Some health problems can arise due to exposure to mine dust as well as accidents that occur during the extraction of the mine. For this reason, occupational diseases caused by dust are so important that they can't be ignored. In this study; respirable dust measurements made with personal dust meter (3 pieces). Result for all 3 measurements, respectively; 4,53 mg/m3, 2,22 mg/m3, 3,92 mg/m3 and these values are below the TWA (5 mg/m3) value. In addition, physical, chemical and mineralogical properties of rock and dust samples. As a result of the investigation, the rock is 100 % limestone and it has been determineted that there is no harmful mineral in this limestone.