Küçük semender (Lissotriton vulgaris) deri salgısının biyoaktivitelerinin belirlenmesi ve bazı kanser hücreleri üzerindeki etkileri
The determination of bioactivities of the smooth newt (Lissotriton vulgaris) skin secretion and the effects on some cancer cells
- Tez No: 528853
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÖÇMEN, DOÇ. DR. AYŞE NALBANTSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, İzmir ilinde dağılış gösteren Küçük Semender (Lissotriton vulgaris) deri salgısı ile çalışılmıştır. Bu kapsamda hedef türün bulunabilmesi ve deri salgısı elde edilebilmesi için detaylı arazi çalışması düzenlenmiştir. Bireylerden, küçük şiddetli elektrik akımları verilerek toplanan deri salgısı örnekleri, bir araya getirilmiştir ve yapılacak olan biyoaktivite testlerinde kullanılmak üzere liyofilize edilmiştir. Bireylerden alınan deri salgıları için protein miktarı belirlenmiş ve protein profili (SDS-PAGE) ortaya konulmuştur. Ayrıca antimikrobiyal aktivite, sağlıklı hücre hattı ve kanser hücre hatları üzerindeki antikanserojenik etkileri belirlenmiştir. Tez çalışmasında deri salgının kan hücreleri üzerindeki hemolitik etkileri de araştırılmıştır. L. vulgaris deri salgısının total protein miktarı 1775 μg/ml olarak belirlenmiştir. Yapılan poliakrilamid jel elektroforezi işlemi sonucu deri salgısının 9-265 kDa aralığında 18 protein fraksiyonu içerdiği tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen MIC testi sonucunda ham deri salgısı E. coli ve C. albicans üzerinde 7.8 μg/ml değerinde bir antimikrobiyal etki göstermiştir. MBC ve MFC testleri sonucunda deri salgısı E. coli ve C. albicans üzerinde 31.25 μg/ml değerinde bir etki göstermiştir. Yapılan sitotoksisite testi sonucunda ham deri salgısı 1.58 ve 4.99 μg/ml IC50 değerleri ile sırasıyla MDA-MB-231 (meme bezi) ve PC-3 (prostat) kanser hücre hattı üzerinde yüksek sitotoksik etki göstermiştir. Hemolitik aktivite testi sonucunda sadece en yüksek konsantrasyon olan 50 μg/ml değerinde %13'lük bir hemolitik etki saptanmıştır. Tez çalışmasının sonucunda, L. vulgaris deri salgısının yüksek biyoaktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda, içeriği bakımından ileriye dönük yapılacak olan ilaç geliştirme çalışmaları arasında yerini alabilecek potansiyel sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, skin secretion of the smooth newt (Lissotriton vulgaris) was studied, which is distributed in İzmir province. In this context, a detailed field study has been organized so that the target can be found and skin secretion can be obtained. Examples of cutaneous aggregates collected from individuals with small intense electrical currents have been assembled and lyophilized for use in bioactivity tests. Protein content, SDS-PAGE protein profile, antimicrobial activity, healthy cell lines and anticarcinogenic effects on cancer cell lines were determined for skin secretions from individuals. In the thesis study hemolytic effects on the blood cells of the skin epidemic were also investigated. The total protein content of L. vulgaris skin secretion was determined to be 1775 μg/ml. The resulting polyacrylamide gel electrophoresis showed that the resulting skin secretion contained 18 protein fractions in the 9-265 kDa range. As a result of MIC test performed, crude skin secretion showed effects on E. coli and C. albicans at 7.8 μg/ml. Skin secretion as a result of MBC and MFC tests showed an effect on E. coli and C. albicans at 31.25 μg/ml. Result of the cytotoxicity tests, the crude skin secretions showed effect on MDA-MB-231 (mammary gland) and PC-3 (prostate) cancer cell lines, respectively, with IC50 values of 1.58 and 4.99 μg/ml. Hemolytic activity tests revealed only a hemolytic effect of only 13% at the highest concentration of 50 μg/ml.