Güzel sanatlar lisesi viyolonsel öğretim programlarının karşılaştırılması
The comparison of the cello curriculum of the fine arts high schools
- Tez No: 528882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1989 yılından günümüze yaklaşık 29 yıldır var olan Güzel Sanatlar Liseleri'nde mesleki çalgı eğitimi verilmektedir. Yıllar içerisinde ülkenin eğitim ihtiyaçları, eğitim politikaları gibi sebeplerle öğretim programları yeniden yapılandırılmıştır. Bu yeniliklere şüphesiz Güzel Sanatlar Liseleri'ndeki çalgı eğitiminin daha ileri gitmesi, eksiklerin giderilmesi amacıyla ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada, viyolonsel eğitiminde yeniden yapılandırılan programların benzerlik ve farklılıklarının saptanması amaçlanmaktadır. Bu araştırma genel tarama modelinde olup, nitel bir alan çalışmasıdır. Çalışma, Güzel Sanatlar Liseleri'nde verilen viyolonsel eğitimi, 1997, 2009 ve 2016 viyolonsel öğretim programları müfredatı ve bu programların benzerlik- farklılıklarının belirlenmesi ile sınırlıdır. Güzel Sanatlar Liseleri viyolonsel öğretim programlarının benzerlik ve farklılıklarının analiz edilerek hazırlanacak yeni öğretim programlarına referans olması bakımından önemli görülmektedir. Yapılan çalışmanın sonucunda;birinci yıla ilişkin adlandırmalarda farklılıklar olduğu, alınan uzman görüşleri sonucunda; 1997 programı için: yoğun ancak ders saatlerinin fazla olması sebebiyle uygulanabilir hatta verimli bir program olduğu, 2009 programı için: Programın AGSL viyolonsel öğretmeni, program geliştirmeci ve ilgili akademisyen tarafından yazıldığı, kitabının olması sebebiyle uygulanmada kolaylık yaşandığı, 2016 programı için: Konular azaltılmış olsa da ders saatlerinin azlığı ve bir dersteki öğrenci sayısının birden fazla olması sebebiyle programı uygulamada zorluk olduğu, içeriğin yetersiz olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is nearly 29 years since the year 1989 are given professional musical training at the Fine Arts High Schools. Over the years, curriculum have been revised or restructured on the grounds of country needs, educational policies and educational needs. Certainly, these innovations go further. Fine Arts of instrument training in high schools, it was needed in order to eliminate the deficiencies. In this study, it is aimed to determine what the differences are with the restructured programs in cello education. This research is based on survey method is a qualitative field study. The study cello with the training given in the High Schools of Fine Arts in 1997, 2009 and 2016 cello teaching programs is limited to the determination of this program with similarities and differences in the curriculum. Fine Arts High Schools seem to be important in terms of being a reference to the new curriculum that will be created by analyzing the similarities and differences of the cello teaching programs. As a result of the work done; 1997 'Behavioral approach' of the cello program, 'Constructivist approach' of the cello program of 2009, 2016. The approach of the cello program is based on 'constructivist approach' which is learning by discovery, presentation learning, full learning, collaborative learning methods and techniques in a way that used to be called the first year of studies related to differences. It has been demonstrated to vary the elements used in the three programs.