Yerleşim problemleri ve çözüm yöntemleri üzerine
On the layout problems and solution methods
- Tez No: 528901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez kapsamında yerleşim problemleri ve çözüm yöntemleri incelenmiştir. Yerleşim problemleri çeşitli üretim sistemlerinde bulunur. Tipik olarak, yerleşim problemleri, bir fabrikadaki tesislerin (örneğin, makineler, bölümler) konumlarıyla ilgilidir. Sistem performansını büyük ölçüde etkilediği bilinmektedir. Tesis yerleşimi ile ilgili çok sayıda araştırma yayınlanmıştır. Burada verilen literatür incelemesi tesis yerleşim probleminin matematiksel alt yapısı ve tesis yerleşim problemlerinin çözüm yaklaşımları üzerinedir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, facility layout problems and solution methods are investigated. Layout problems exist in various manufacture systems. Layout problems are typically related to the location of facilities (e.g. machines, departments) in a factory and it is known that they highly affect the system performance. A lot of research materials about facility layout are published. The literature research which is given in this thesis is about mathematical background and resolution approaches of facility layout problems.