Çekme donatı oranının düzenli kare boşluklu betonarme kirişlerin eğilme davranışına etkisi
Influence of the tension reinforcement ratio on flexural behavior of reinforced concrete beams with regularsquare web openings
  1. Tez No: 528902
  2. Yazar: EBRU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma kapsamında, boyuna donatı oranının uzunluğu boyunca düzenli kare gövde boşluklarına sahip betonarme kirişlerin eğilme davranışları üzerindeki etkileri analitik ve nümerik olarak araştırılmıştır. Çalışmanın nümerik kısmında, literatürde test edilmiş olan orta ve yüksek boyuna donatı oranına sahip referans boşluksuz betonarme kirişler ile düzenli gövde boşluklu betonarme kirişlerin deneysel yük-sehim eğrileriyle mümkün olduğunca uyumlu eğrilere sahip nümerik modeller (sonlu eleman modelleri) teşkil edilmiştir. Daha sonra bu nümerik modeller kullanılarak, boyuna donatı oranındaki değişim sonucu boşluklar arasındaki dikmelerde yatay etriye ve çapraz donatı bulunduran ve bulundurmayan düzenli gövde boşluklu betonarme kirişlerin eğilme davranışları, yük taşıma kapasiteleri ve başlangıç rijitliklerinde meydana gelen değişimler araştırılmıştır. Ayrıca, bu analiz sonuçları, düzenli gövde boşluklu betonarme kirişlerde artan boyuna donatı oranlarıyla beraber kullanım yükü deformasyonlarında ortaya çıkan değişimlerin araştırılmasına olanak sağlamış ve düzenli gövde boşluklu kirişlerde kullanım yükü sehim sınırlarının aşılmaması için gerekli boşluk çevresi eninde donatı düzenleri ve boyuna donatı oranı sınırları ile ilgili önemli çıkarımlar yapılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of the longitudinal reinforcement ratio on the flexural behavior of reinforced concrete beams with multiple regular web openings along the beam length were investigated both analytically and numerically within the scope of the present study. In the numerical part of the study, numerical (finite element) models, which yield to load-deflection curves in closest agreement with the experimental load-deflection curves of real moderately- and heavily-reinforced concrete beams with no web openings and regular square web openings in the literature, were established. Next, the variations in the bending behavior, load capacities and initial flexural rigidities of reinforced concrete beams in the presence of longitudinal transverse reinforcement and diagonal reinforcement in the posts between the openings was investigated for different amounts of longitudinal reinforcement with the help of these numerical models. Furthermore, these analysis results enabled the researchers to investigate the variations in the service-load deflections of these beams with varying longitudinal reinforcement ratio and reach important conclusions regarding the transverse reinforcement schemes around the openings and longitudinal reinforcement limits not to exceed the service-load deflections limits in reinforced concrete beams with regular square web openings.