Akıllı algoritmalar kullanılarak mini bir robotun forvet futbol oyuncusu olarak geliştirilmesi
Being developed of algorithm for the forward player by using fuzzy logic
- Tez No: 528905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gol atmanın birçok yolu vardır. Bu yollardan birisi de kaleci ile karşı karşıya kalındığı zaman atılan gollerdir. Çalışmadaki amaç ise robota yapay zekâ tekniklerinden bulanık mantık algoritması eklenerek robotumuzu ileri uç oyuncusu olarak geliştirmektir. Çalışma da İleri uç oyuncusunun kaleci ile karşı karşıya kaldığında, kaleciyi geçebilmek için yaptığı çalımlama işlemi incelenmiştir. Oluşturduğumuz robot ve robotun içine yazdığımız kodlar yardımıyla; önüne engel çıktığında, neler yapması gerektiği robota aktarılmıştır. Yapay zekânın bir kolu olan bulanık mantık algoritması ile de robota yazılan algoritmalarla düşünebilme imkânı sağlanmıştır. Bulanık Mantık (BM) algoritması oluşturulurken robotun kaleye ve kenarlara olan uzaklıkları değişken olarak seçilmiştir. Robotun kenarlara olan uzaklıkları kaleciyi geçmesi için, kaleye olan uzaklığı ise robotun topa vurma hızını belirlemek için önemlidir. Kullanılan BM algoritmaları; oluşturulan robotun üzerinde bulunan Ardunio Nano'ya yüklenen kod satırları ile kullanılabilir duruma getirilmiştir. Bu algoritmalar oluşturduğumuz saha yardımıyla siminize edilmiştir. Matlab programının“Fuzzy Logic ToolBox”kısmı yardımıyla bu algoritmalar incelenmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Böylelikle bu çalışma ile BM, futbol ve robot teknolojisi birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many ways to score a goal. One of these ways is the goals scored when facing the goalkeeper. The aim of the study is to develop our robot as a forward player by adding fuzzy logic algorithm from robotic artificial intelligence techniques. Study; When the goalkeeper is confronted, the process of running the football forward player to pass the goal has been investigated. With the help of the codes we have written into the robot and robot we have created; Robot has been transferred to what he needs to do when he gets in the way. Fuzzy logic algorithm, which is a branch of artificial intelligence, is also provided with the ability to think with algorithms written in robota. When the fuzzy logic algorithm is constructed, the distances of the robot to the trough and the edges are chosen to be variable. The distances of the robot to the edges are used for passing the ball, and the distance to the ball is important for determining the speed at which the robot hits the ball. Fuzzy logic algorithms used; was made available with the lines of code uploaded to Ardunio Nano on the generated robot. These algorithms were simulated with the help of the field we created. These algorithms were examined with the help of the“Fuzzy Logic ToolBox”part of Matlab program and the results were analyzed. Thus, Fuzzy logic, football and robot technology are combined with this study.