Ayvansaray'ın tarihsel çevre analizi
Historical environment analysis of Ayvansaray
  1. Tez No: 528958
  2. Yazar: FURKAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FÜSÜN ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
20.yy'ın getirdiği yeni mimari yapım teknikleri ve malzemeler tarihi kentlerde; anıtların etrafına farklı görünüm ve içeriğe sahip, özgün ve geleneksel mimariden uzak bir mimari kimliğin oluşmasına sebep olmuştur. Tüm dünyada etkisini gösteren bu mimari farklılaşma uluslararası kuruluşları, konunun önemini arttıracak kuram niteliğinde yeni çalışmalar üretmeye yöneltmiştir. Çalışmalar sonucunda yasalar oluşturulmuş ve koruma fikri hakkında bir kamuoyu oluşturulmuştur. Yasa ile koruma altına alınan bölgelerde tescilli yapıları korumak için, bölgenin mevcut halinin çeşitli ölçütler baz alınarak araştırılması gerekmektedir. Özellikle İstanbul'un 19.yy'ın ikinci yarısında şekillenen kent dokusunun ve o dönemin temsilcileri olan ahşap ve kagir sivil mimari örneklerinin günümüze kadar geçirdiği değişimlerin çevresi ile açıklaması açısından önem taşımaktadır. Hazırlanan bu çalışma ile Ayvansaray mahallesinin sadece sivil mimari değil, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait günümüze ulaşan ve ulaşmayan kültür varlıkları ve çevresi de ele alınmış, alınan kurul kararları ile gerçekleştirilen imar faaliyetlerinin yarattığı silüet incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The new architectural construction techniques and materials brought by the 20th century in historical cities; have led to the creation of a foreign architectural identity with different appearances and contents around the monuments. This architectural differentiation, which has been influential all over the world, has led international organizations to produce new studyings as a model that will increase the importance of the subject. The legal background created as a result of the work have focused on activating the idea of protection in local governments and creating a public opinion on this issue. To protect proprietary structures in protected areas under the law, the current state of the region must be investigated on the basis of several criteria. Especially in the second half of the 19th century Istanbul and the representatives of the period of the urban texture and the timber and stone civil architecture examples of the changes to the present day is important in terms of the description of the environment. With this study, Ayvansaray neighborhood was examined not only in civil architecture, but also in the Byzantine and Ottoman periods, the cultural assets and the environment that are not reached and reached Daily. The silhouette created by the board decisions made by the construction activities were also examined.