Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı girişimcilerin ülke ekonomisine katkıları: İstanbul örneği
Entrepreneur economy the contribution of Syrian refugees in Turkey: İstanbul
  1. Tez No: 528957
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. AYŞEM BİRİZ KARAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Orta doğu coğrafyasında, iç karışıklıklarla başlayıp bazı ülkelerde birçok insanın hayatını kaybettiği bir iç savaşa dönüşmüş olan Arap Baharı içinden çıkılamaz bir hal almıştır. 2011 yılında Esat rejimine karşı yapılan eylemler ve Suriye'de 2011'de hükümet karşıtı demokrasinin gerçekleşmesi için yapılan eylemler süreç içerisinde iç karışıklığa dönüşmüş ve bu karışıklıktan en fazla etkilenen Suriyeliler olmuştur. Yapılmış olan yarı yapılanmış mülakat ile İstanbulda yaşayan 40 Suriyeli üzerinde; Mültecilerin mevcut durumu ve popülasyon yapıları kaynak taramalarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu 40 Suriyelinin Fatih, Aksaray, Edirnekapı ve Beyazıt bölgesindeki işletmelerin kuruluşunda yapılan ithalat ve ihracat süreçlerine varıncaya kadar eleman ve hammadde teminleri incelenmiş ve Türkiye ekonomisine faydaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresinden alınan bilgilere göre ülkemizde 3,5 milyon Suriyeli sığınmacının bulunduğu ve ekseri olarak kamp dışında bir takım işlerle meşgul olarak gelir elde edip hayatlarını devam ettirdikleri açıkça görülmektedir. Tezde İstanbul'daki Suriyeli sığınmacıların sadece ülkeye ayak bağı olmaları yönünde düşünülenin aksine bardağın dolu tarafından bakıp katkıları nispetinde iş kurma sürecini ve ülke ekonomisine faydaları araştırılıp incelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Middle East, Arab Spring has become inextricable in its geography, which has become a civil war, beginning with internal disturbances and losing the lives of many people in middle east countries. The actions taken against the Esat regime in 2011 and the actions taken in Syria for the democratic anti government in 2011 turned into an internal disorder and the Syrians became much affected by this confusion. With the semi-structured interview, 40 Syrians living in Istanbul; The current situation of the refugees and the population structures have been tried to be revealed by the sources.In addition, this 40 Syrians until they arrive to do import and export business processes of the organization in Fatih, Aksaray, Edirnekapı, Beyazit and raw material supply elements have been examined and tried to expose the benefits of Turkey's economy. According to the information received from the Ministry of Interior Migration Administration, it is clearly seen that 3.5 million Syrian asylum seekers in our country are mainly engaged in some activities outside the camp and continue their lives. In the thesis, contrary to the thought that Syrian asylum seekers in Istanbul should be a footstep to the country only, they are trying to investigate the process of establishing a business and the benefits of the country's economy according to their contributions.