Harran Ovası'nda yetiştirilen pamuğa potasyum sülfat ve ürenin yapraktan uygulanmasının bitki gelişimi ve verimine etkisi
Effects of foliar applied potassium sulfat and urea on growth and yield of cotton grown in Harran Plain
  1. Tez No: 528987
  2. Yazar: AHMET AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tüm diğer bitiler gibi pamuk bitkisi de potasyumun fazla miktarda kullanmakta ve yeterli miktarda kullanılması durumunda bitki gelişimi, verimi ve kalitesi olumlu şekilde etkilenmektedir. Pamuk bitkisi potasyumu önce kendi gelişiminde daha sonra ise çiçek ve koza gelişiminde kullanmaktadır. Bitki gelişimine bağlı olarak artan yaprak potasyum miktarı çiçeklenme sonrasında koza oluşum sürecinde tekrar azalarak kozaya taşınmaktadır. Kozaya taşınan potasyum miktarı koza oluşumu için yeterli olmayıp, koza oluşum sürecinde yine bitki topraktan önemli miktarda potasyum alarak bitki tarafından tüketim devam etmektedir.Pamuk bitkisinde potasyum noksanlığının giderilmesi için topraktan ve yapaktan potasyumlu gübrelerin uygulanabildiği gibi topraktan mikrobiyal aşılama ile potasyum minerallerin çözünmesi sağlanarak toprak çözeltisine potasyum sağlanmaktadır. Bu kapsamda yapraktan azot ve potasyum uygulamasının bitkide verim ve gelişimine etkileri araştırılmıştır. Pamuk bitkisine yapraktan %1 ve %2 düzeylerinde potasyum sülfat uygulaması yapılmıştır. Bununla birlikte %1 potasyum sülfat + %1 üre uygulanması ve %2 potasyum sülfat ile birlikte %1 üre uygulaması yapılmıştır. Bitki azot, potasyum, floresans ve klorofil içeriklerinde artışlar meydana gelirken en yüksek artış gözlemlenmiş en yüksek artış ise %2 potasyum sülfat + %1 üre uygulanan grupta meydana gelmiştir. Bitki biomasında hem yaş ağırlığında hemde kuru ağırlığında artış meydana gelmiş ve en yüksek artış %2 potasyum sülfat + %1 üre uygulanan grupta meydana gelmiştir. Sadece %1 potasyum sülfat uygulanan grupta lif kalınlığında artış gözlemlenirken mukavemetinde artış istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. liften iplik yapılabilme özelliklerinde ise artışın önemli olduğu görülmüştür. Yapılan bu çalışma neticesinde yapraktan potasyum sülfat uygulanması sonucunda bitki gelişiminin ve veriminin klorofil değerlerinin ve lif özelliklerinin iyileştiği sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pamuk, Potasyum sülfat, Üre
Özet (Çeviri)
Like all other plants, cotton plants use too much potassium, and if used in sufficient quantities, plant growth, yield and quality are positively affected.Cotton plants use potassium in their development first and then in the development of flowers and cocoons.The amount of leaf potassium increased due to plant growth is reduced again in the cocoon formation process after flowering and is transported to the cave.The amount of potassium transported to the kozama is not sufficient for the formation of cocoons, and the consumption of potassium continues to take up considerable amounts of plant soil in the process of cocoon formation.In order to remove potassium deficiency in cotton plant, potassium is supplied to the soil solution by dissolution of potassium minerals by microbial inoculation from the soil as applied to soil and potassium fertilizers.In this context, effects of leaf nitrogen and potassium application on yield and development of plants were investigated.% 1 and% 2 of potassium sulphate were applied to the cotton plant.This was done with 1% potassium sulfate + 1% urea application and 1% urea application in combination with 2% potassium sulphate.The highest increase in plant nitrogen, potassium, fluorescence and chlorophyll content was observed, while the highest increase was observed in the group treated with 2% potassium sulphate + 1% urea.In the plant biomass, both the wet weight and the dry weight increased, and the highest increase occurred in the group which was applied 2% potassium sulfate + 1% urea.The increase in fiber thickness was observed to be statistically insignificant while only an increase in fiber thickness was observed in the group treated with 1% potassium sulphate.It is seen that the increase in the properties of the filament yarn is important.As a result of this study, application of potassium sulphate in the soil resulted in improvement of plant growth and yield of chlorophyll values and fiber properties. KEY WORDS: Cotton, Potassium Sulfate, Urea