Tahıl ekim makinalarının tohum dağılımını iyileştirmekiçin yeni bir tohum borusu tasarımının geliştirilmesi
Developing a new seed tube design to improve seeddistrubition uniformity of seed drills
  1. Tez No: 529064
  2. Yazar: ALİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kesintisiz sıravari ekim yapan mekanik tahıl ekim makinalarında tohumlar, tohum borusu içerisinde tamamen yerçekimi etkisiyle tesadüfi olarak hareket etmektedirler. Tohumların tohum borusu içerisindeki yörüngeleri farklı olduğu için düşme süreleri de farklı olmaktadır. Dolayısıyla tohum akışı ekici düzenden ne kadar düzenli başlarsa başlasın tohum borusunda bozulmaktadır. Bu çalışma kapsamında, tohum borusu içerisinde bozulan tohum akışının, tohumlar çiziye yerleştirilmeden hemen önce daha düzenli hale getirilebilmesi için yeni bir tohum borusu geliştirilmiştir. Bu amaçla geleneksel tohum borusunun uç kısmına, içerisine helezon yerleştirilen boru monte edilerek tohumların tohum borusunu terk etmeden hemen önce helezon üzerinde hareket etmesi, dolayısıyla akışının düzenlenmesi ve çiziye düşme hızının azaltılması hedeflenmiştir. Geliştirilen tohum borusu, SW 3D parametrik katı modelleme yazılımında kinematik analiz ile tohumların tahıl ekim makinasında ekici düzenden düştükleri yükseklikler dikkate alınarak; tohum borularının üç farklı eğiminde (yatayla 70°, 80°, 90° açılarda), tohum borusu içine yerleştirilen helezonun üç farklı yüksekliğinde (100, 150, 200 mm) ve helezonun üç farklı hatve boyutunda (28, 32 ve 36 mm) denenmiş ve en iyi sonucun elde edildiği boyutlardaki tohum borusu seçilmiştir. Seçilen helezonlu tohum borusu 3D yazıcıdan imal edilerek 20 kg/da ekim normunda ekici makaranın 10 min-1 dönü hızında laboratuvar, 20 kg/da ekim normu ve 1 m/s ilerleme hızında tarla denemelerine tabi tutulmuştur. Laboratuvar denemelerinde tohum akışı yüksek hızlı kamera ile 240 fps kayıt hızında kayıt edilip peş peşe düşen tohumlar arası süre ve tohumların tohum borusundan çıkış hızları belirlenmiş ve bu değerlerin ortalaması, standart sapması ve varyasyon katsayısı değerleri hesaplanmıştır. Laboratuvar denemelerinde normal tohum borusunun %168.13 olan sıra üzeri uzaklık varyasyon katsayısı helezonlu tohum borusu ile %79.02'ye, tarla denemelerinde ise normal tohum borusunun sıra üzeri uzaklık varyasyon katsayısı %118.36'dan %77.2'ye kadar azaltılmıştır. Arazi denemelerinde normal tohum borusu ile ekimde 1.52 cm olan ortalama sıradan sapma değeri helezonlu tohum borusu ile 0.86 cm'ye kadar azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Seeds drop from seed tubes with the effect of gravity for seed drills (uninterrupted row drills). Because trajectory of seeds in seed tube is different, dropping period of seeds is different. Whatever the regular seed flow starts from seed metering unit it becomes irregular flow while dropping in seed tube. This study is prepared to arrange the seed flow in seed tube just before dropping to furrow with the designing the new seed tube. For this reason, a tube including helicoids will be assembled with a conventional seed tube and seeds will flow on helicoids and therefore uniformity of seed flow will increase and falling speed of seeds to furrow will decrease. The developed seed tube was analyzed by kinematic analysis in SW 3D parametric solid modeling software. Designed seed tube was tested at the three heights of helicoids screw (100, 150, 200 mm), three pitch of helicoids (28, 32 ve 36 mm) and three slopes of seed tubes (horizontal angels of 70°, 80°, 90°), the best seed tube dimension was selected according to results of kinematic analysis. The selected seed tube was manufactured from 3D printer and subjected to laboratory and field tests at the speed of metering roller 10 min-1 and a seeding rate of 20 kg/da. In laboratory experiments seed flow was recorded with a high speed camera at a recording speed of 240 fps and the duration between succesive seeds and falling speed of seeds were determined and the mean, standard deviation and coefficient of variation values of these values were calculated. The coefficient of variation of 168.13% of the normal seed tube was decreased to 79.02% when the helix seed tube used. In the field experiments, coefficient of variation of 118.36% of the normal seed tube was decreased to 77.2% when the helix seed tube used. In the field experiments, the standard deviation of seed scattering decreased from 1.52 cm to 0.86 cm with the helicoid seed tube.