Comparison of isoflurane inhalation and midazolam in geriatric icu patients
Geriatrik yoğun bakım hastalarında isoflurane inhalasyonu ve midazolam karşılaştırılması
- Tez No: 529091
- Danışmanlar: UZMAN ASU ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Yoğun bakımda takip edilen, mekanik ventilasyon endikasyonu olan 60 yaş üstü hastalarda sedasyon amaçlı uygulanan İzofluran inhalasyonu ve Midazolam infüzyonunun etkinlik, maliyet ve deliryum üzerine etkileri açısından karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: En az 48 saat mekanik ventilasyon uygulanması öngörülen 30 hasta, iki eşit grupta çalışmaya dahil edildi. Grup İ'ye 1- 5 ml/saat İzofluran, grup M'ye 0.1-0.2 mg/kg/saat Midazolam ile sedasyon uygulandı. Hastaların sedasyon düzeyi Richmond Ajitasyon Sedasyon Skalasına (RASS) göre -2–(+1) olacak şekilde saatlik takip edildi. Sedasyon süresince hastaların hemodinamik parametreleri saatlik, biyokimyasal parametreleri günlük takip edildi. Weaning aşamasında toplam sedasyon süresi ve hastaların uyanma zamanı ve ekstübasyon zamanları kaydedildi. Verbal komutlara yanıt verdiklerinde konfüzyon değerlendirme ölçeği ile günde 2 kez olmak üzere deliryum değerlendirmesi yapıldı. Maliyet hesaplaması yapıldı. Bulgular: Midazolam alan gruptaki hastaların RASS skorları ortalaması İsofluran grubuna göre yüksek bulunmuştur (p=0.035). Uyanma ve ekstübasyon süreleri midazolam grubunda anlamlı olarak uzun bulunmuştur. Maliyet grup İ'da grup M'den yüksektir ((p=0.0274). Tartışma: İzofluran grubunda sedasyon düzeyi midazolam grubuna göre daha iyi, uyanma ve ekstübasyon süreleri de daha kısa gözlenmiştir. İzofluran inhalasyonuyla sedasyon yaşlı yoğun bakım hastalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study; isoflurane inhalation and midazolam used for sedation of the geriatric ICU patients were compared regarding the effectiveness, cost and delirium parameters. Material and Method: 30 patients who predicted to use mechanical ventilation at least 48 hours were included in this study and divided into 2 equal groups. In group I (n=15) 1-7ml/hour isoflurane, in group M (n=15) 0.1-0.2 mg kg-1h-1 midazolam infusion were administrated. Sedation level was scored with Richmond Agitation Sedation Scale (RASS) between -2–(+1), recorded hourly. Systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP) and heart rates (HR) were recorded hourly and labratory parameter were recorded daily. Total sedation time, time to weak up and extubation time were recorded during weaning period. When the patients answered to verbal stimulation, delirium level was recorded twice in a day by confusion assessment scale. The cost were recorded.Results: RASS was significantly lower in group I when compared with group M (p=0.035). Weak up and extubation times were longest in group M. The costs were higher group I than goup M (p=0.0274). Discussion: In isoflurane group, sedation level was better than in midazolam group. Weak up and extubation times were shortest in isoflurane. Sedation by the isoflurane inhalation can be used in geriatric İCU patients.