Ainos çakıllık ve Su terazisi nekropollerinde ele geçen beyaz zeminli lekythoslar
White ground lekythos from Ainos Cakillik and Su terazisi necropolis
  1. Tez No: 529090
  2. Yazar: YALÇIN BATUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Ainos; Edirne'nin en güneyinde, Ege Denizi'nin kuzeyinde, bugünkü Türkiye Trakya'sı ile Yunanistan sınırları arasında yer alan Hebros (Meriç) Nehri'nin denize döküldüğü verimli ovada yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında Ainos antik kentinde yer alan Çakıllık ve Su Terazisi Nekropolleri'nde 2001-2016 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmaları neticesinde bulunan beyaz zeminli lekythoslar incelenmiştir. Kırk iki adet lekythos üzerinde yapılan çalışmalar sırasında, söz konusu buluntu grubunun ressamları, tipolojik analizleri, bezemeleri, kökeni, yapım teknikleri, üretim merkezleri, dönemleri ve ikonografileri saptanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda elde edilen veriler farklı bölgelerde ele geçen buluntu grupları ile karşılaştırılarak katalog şeklinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ainos is located in the south of Edirne province, North of Aegean Sea and on the fertile plain where Hebros (Meriç) River, flowing between the borders of Turkish Thrace and Greece, empties into sea. Within the scope of this study, white ground lekythos, unearthed at excavations between 2001-2016 in Çakıllık and Su Terazisi Necropolis in Ainos, are examined. During the studies on forty two lekythos; painters, typological analyses, decorations, origins, production techniques, production centers, iconography and periods within this find group, have been examined to be identified. Accordingly, obtained data have been put in order inform of a catalogue, by comparing with find groups that were unearthed at different regions.