İlköğretim 7.ve 8.sınıf öğrencilerinde kontrol hissi ile okulda öznel iyi oluş arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Analysis of relations between control sensation and subjective well-being in school according to various variables in 7th and 8th grade primary school students
- Tez No: 529146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada İlköğretim 7. ve 8.Sınıf Öğrencilerinde Kontrol Hissi ile Okulda Öznel İyi Oluş Düzeyleri Arasındaki İlişkinin Cinsiyet ve Sınıf değişkenleri açısından farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu araştırmanın Evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ilinde bulunan 473 Ortaokulun 7. Ve 8.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu 473 Ortaokul arasından, Yedikuyu Ortaokulu, Gümüştaş Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Gölcük Ortaokulu seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise 141'i kız 159'u erkek olan öğrencilerin 154'ünü 7.sınıf 146'sınıda 8.sınıf olmak üzere toplam 300 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada İlköğretim 7. Ve 8.sınıf Öğrencilerinin Okulda Öznel İyi Oluş Düzeylerini ölçmek amacıyla Tian ve Arkadaşları tarafından 2013 yılında geliştirilen ölçeğin; Akın ve Arkadaşları (2016) tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği yapılan Ergenler için Okulda Öznel iyi oluş ölçeği kullanılmıştır. İlköğretim 7. Ve 8.Sınıf Öğrencilerinin Kontrol Hissini ölçmek amacı ile Paul Jose ve Kirsty F.Weir tarafından 2013 yılında geliştirilen ve Akın ve Arkadaşları tarafından 2015 yılında Türkçe güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları yapılan Ergenler için Kontrol Hissi Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçme araçlarıyla elde edilen veriler, alt amaçlara uygun istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Katılımcılara uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler kodlanarak SPSS 11,5 windows paket programı kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmış ve istatistiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Katılımcıların Kontrol Hissi ile okulda öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiler korelasyon analiziyle incelenmiştir. Katılımcıların cinsiyet ve sınıf düzeylerine göre kontrol hissi ve okulda öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki farklılıklar T testi ile incelenmiştir. Araştırmadaki bulguları özetlemek gerekirse; İlköğretim 7. Ve 8.Sınıf Öğrencilerinde Kontrol Hissi ve Okulda Öznel İyi Oluş düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, kız ve erkek ergenlerin kontrol hissi düzeyleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı verilere bakılarak kız ergenlerin erkeklere göre okulda öznel iyi oluş düzeylerinin daha yüksek olduğu, 7. Ve 8.sınıfta öğrenim gören ergenlerin kontrol hissi düzeyleri arasında sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık olmadığı, 7.ve 8. Sınıf ergenlerinin okulda öznel iyi oluş düzeyleri açısından sınıf düzeylerine göre anlamlı bir fark olmadığı görülmektedir. Bulguların değerlendirilmesi ile birlikte sonuçlar yapılmış ve bu tür konularda araştırma yapmak isteyenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was analysed whether the relation between locus of control in 7th-8th graders and the level of subjective well-being at school shows difference in terms of gender and class or not. Population of the research consists of 7th and 8th graders of 473 middle schools in the academic year of 2016-2017 in Şanlıurfa, Yedikuyu Middle School, Gümüştaş Middle School, Cumhuriyet Middle School and Gölcük Middle School Was selected from among the 473 middle schools A total of 300 students consisting bath 141 female/159 male and 154 7th graders and 146 8th graders are the sample of research. The data of research obtained through the use of subjective well-being at school for adolescents scale by Tian,Wang,Huebner (2015),(it is controled in terms of validity and reliability by Akın, et Al. (2016)). With the aim of measuring the level of adolescent's subjective well-being at school Locus Of Control in Adolescents Scale by Jose & Weir (2013) and controled in terms of validity and reliability by Akın, et Al (2015) with the aim of measuring the locus of control in Adolescent. The data obtained through the use of scales was analysed with the statistical techniques suitable for the subgoals. The date obtained from the scales applied to participants were computerized by coding and using SPSS 11,5 windows packet program and also they were underwent a statistical process. The relations between Locus of Control in participants and the level of their subjective well-beings at school were analysed in terms of gender and class with the T test. To sum up the data obtained from research, there is a positive relation between 7th-8th graders' locus of control and their level of subjective well-being at school. There isn't a meaninful difference between male and female adolescents locus of control level considering gender. From the data female adolescents level of subjective well-being at school is higher than male adolescents level of subjective well-being at school. There isn't a meaninful difference between Locus of Control levels of 7th and 8th graders considering class levels. There isn't also a meaninful difference between the levels of subjective well-being at school for 7th and 8th graders. Considering class levels. With the analysis of data obtained from research, the results were presented and some suggestions for the searchers interested in such studies were given.