Mark Ravenhill'in 'Shoot/Get Treasure/Repeat' adlı oyununda korku kültürü
Culture of fear in Mark Ravenhill's 'Shoot/Get Treasure/Repeat'
- Tez No: 529163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ BİBER VANGÖLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada çağdaş İngiliz tiyatrosunun önde gelen yazarlarından Mark Ravenhill'in Shoot/Get Treasure/Repeat adlı oyununda günümüz Batı toplumlarını etkisi altında tutan korku kültürü incelenmektedir. Çalışmamız bir giriş bölümü, üç ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümünde Thomas Hobbes ve Niccolo Machiavelli'nin felsefeleri temel alınarak korku ile toplum ve korku ile iktidar ilişkileri irdelenmiştir. İkinci bölümde Frank Furedi, Lars Svendsen, Zygmunt Bauman ve Sara Ahmed gibi günümüz kuramcılarının fikirleri ışığında Batı toplumlarında ortaya çıktığı şekliyle korku kültürü ve etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Ravenhill'in Shoot/Get Treasure/Repeat adlı oyunu, birinci ve ikinci bölümlerde aktarılan korku hakkındaki kuramlar ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the culture of fear that has dominated contemporary Western societies is analysed in Shoot/Get Treasure/Repeat by Mark Ravenhill, a leading playwright of contemporary English theatre. This study consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. In the first chapter, the relationship between fear and society as well as fear and sovereign are studied based on the philosophies of Thomas Hobbes and Niccolo Machiavelli. In the second chapter, the culture of fear and its effects as they appear in Western societies are studied in the light of the ideas of contemporary theorists such as Frank Furedi, Lars Svendsen, Zygmunt Bauman and Sara Ahmed. In the third chapter Ravenhill's Shoot/Get Treasure/Repeat is examined in the light of theories about fear, outlined in the first and second chapters of this study.