Polimerlerin bazı çözelti özellikleri
Some solution properties of polymers
- Tez No: 1117
- Danışmanlar: PROF. DR. EMSAL PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLİMERLERİN BAZI ÇÖZELTİ ÖZELLİKLERİ Ender Emel HATİPO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Emsal PULAT 1987, Say fa : 47 Jüri : Prof. Dr. Emsal PULAT Prof.Dr. Celâl TÜZÜN Prof. Dr. Güneri AKOVALI Bu çalışmada, Huggins sabitinin (k ) çözücü ve sıcaklık la değişimi üç ayrı çözücüde ve: dört farklı.sıcaklıkta molekül ağır lığı bilinen bir polistiren örneği kullanılarak incelenmiştir. Farklı hacim yüzdelerinde etilbenzen - benzen, etilbenzen toluen, etilbenzen - kloroform karışımlarında yapılan viskozite ölçüm lerinden bulunan limit viskozite sayısı ile K~= K - (K - K ) (1 - f )2 1 1 2 1 *= °if 1 + *>f2 bağıntılarından bulunan K ve «X sabitleri kullanılarak bulunan vis kozite molekül ağırlığının saf çözücülerdekine uygun değerde olduğu gösterilmiştir. Polistiren örneklerinde teta ( Q ) sıcaklığı ve teta (9) çözücüsünde yapılan viskozite ölçümlerinden jirasyon yarıçapının ka releri ortalaması ve polimerlerin uçtan uca uzaklığın kareleri orta laması değerleri hesaplanmıştır. Ağırlıkça ortalama molekül ağırlığı ışık saçılması yön temi ile belirlenen üç ayrı polistiren örneklerinin karbontetraklo- rürde 25*0 da yapılan viskozite ölçümlerinden Mark-Hotfwink eşitliğin deki K vec* sabitleri tayin edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Viskozite ölçümleri, Huggins sabiti, polistiren çözücü karışımları
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis SOME SOLUTION PROPERTIES OF POLYMERS Ender Emel HATİPO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry- Supervisor : Prof. Dr. Emsal PULAT 1987, Page : 47 Jury : Prof. Dr. Emsal PULAT Prof. Dr. Celâl TÜZÜN Prof. Dr. Güneri AKOVALI In this work, for a polystrene sample of known molecular weight, the dependence of Huggins constant (k ) on solvent and tempe rature has been investigated depending on measurements in three diffe rent solvents at for different temperatures. It is shown that average viscosity molecular weights de termined in ethylbenzene-benzene, ethylbenzene-toluene, and ethylben- zene-chloroform mixtures of varying volume-percentages were practically the same as those found in pure solvents. Average molecular weights were calculated using the calculated limit viscosity number and K and '" o{ constants derived from the equations. i 2 K = K -(K -K ) (1-f ) i i 2 i