Kıraat bağlamında Celâleyn tefsiri ile Mefâtihu'l-Gayb adlı tefsirin karşılaştırılması
A comparisonof the tafsir of Celâleyn and the tafsir of the Mefâtihu'l-Gayb in the context of the qir'aat
  1. Tez No: 529210
  2. Yazar: YILDIZ AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tez konusu olan ''Kırâat Bağlamında Celâleyn Tefsiri ve Mefâtihu'l-gayb adlı Tefsirin Karşılaştırılması'' adlı Yüksek Lisans tezi, her iki tefsirde de kıraat konusunu ele almaktadır.Bu tez konusuna geçmeden önce her iki tefsirin yazarlarının hayatları, ilmi kişiliği, hocaları, öğrencilerive tefsirleri hakkında kısa bilgi verilecektir.Bu yazarlar ve tefsirlerinin kırâat ilminde bir ilim hazinesi olduğu hakkında bilgiler verilecektir.Konumuza geçildiğinde çok örneklerle, bazı âyetlerde bulunan kelimeler hakkında okunan kırâatlere yer verilecektir.Tezimizde kaynak olarak kullanılan her iki eserin de bu kıraat ilmi hususunda zengin bir ilme sahip olduğu görülecektir.Tez,her iki tefsirin kırâatler bağlamında kısa bir değerlendirmesi ile son bulacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of '' A Comparisonof the Tafsir of Celâleyn and the Tafsir of the Mefâtihu'l-gayb in the Context of the Qır'aat " as Master Thesis, evaluates the subject of Qır'aat in both tafsirs. Before going in details, brief information will be given about the lives, the scientific personality, the teachers, the students and the commentaries of the authors of both tafsirs. At the same time, how these authors became knowledge treasure in the science of Qır'aat also be evaluated. When it is passed to the main subject, many examples and the varieties of Qır'aats in some verses will be given. Both works used as sources in our Thesis will be seen have a rich affinity for this scholarly science. The thesis will conclude with a brief evaluation of both interpretations in the context of the accounts.