Kıraat ihtilafları bağlamında bazı tecvid kaideleri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on some tajweed bases in the context of qiraat disputes
- Tez No: 663309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Konusu Kur'an-ı Kerim'in lafız ve mana bütünlüğü olan kıraat ilmi ve Kur'an nazmının nasıl okunması gerektiğine dair kuralların ifadesi olan tecvid ilmi Kur'an ilimleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın konusu tecvid kitaplarındaki İstiâze-besmele, med, sekte ve idğam mealğunne konularıdır. Söz konusu başlıkları kıraat ihtilafları bağlamında değerlendirilecektir. Bu bağlamda İstiâze-besmele bahsi kendi içerisinde, diğer başlıklar ise birbirleri ile bağlantılı olarak ele alınıp iddiamız temellendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The science of qiraat, which has the integrity of the words and meanings of the Quran and tajweed science, which is the expression of the rules on how to read the verse of the Quran, has an important place among the Qur'anic sciences. The subject of this study is the subject of istiadzah-basmala, med, saktah and idgham mealghunne in tajweed books. We will evaluate these topics in the context of Qiraat differences. In this context, we will try to base our claim by considering the question of istiadzah-basmala within itself and the other titles in relation to each other.