Karahanlı ve Gazneli devletlerinin teşkilat yapısının karşılaştırması
Comparison of the organization structure of the state Karakhanid and Ghaznevid
  1. Tez No: 529241
  2. Yazar: NAZAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Karahanlılar ve Gazneliler arasındaki ilişki, dostluk ve düşmanlık boyutunda sürekli değişiklikler arz etmiştir. Gazneliler Devleti, Karahanlı Devleti'ni kendine boyun eğdirmeye çalışmıştır. Bu sebepten ötürü Karahanlı Devleti'nde kardeşler arasında çıkan anlaşmazlıkları kullanarak zaman zaman hedeflerine ulaşmayı bilmişlerdir. Bu çalışmada Karahanlı ve Gazneli devletlerini karşılaştırdığımızda Karahanlıların Türk kültürü çerçevesinde daha çok şekillenirken Gazneli devletinin içindeki etnik farklılıklar hasebiyle daha çok ağır basan Fars kültürü, Hind kültürü özelliklede Abbasilerin etkisiyle Arap kültürü etrafında şekillendiğini görmekteyiz. Bu çalışmamızda Karahanlı ve Gazneli devlerin siyasi, askeri, adli, sosyal ve kültürel farklılıkları ve benzerliklerini karşılaştırıp değerlendirmesini yapmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The relation between Karakhanids and Ghaznevids has been constantly chaning in terms of friendship and enmity. Ghaznevid state has tried to subjugate the Karakhanid state to itself. Because of this reason Ghaznevids have been able toreach their targets from time to time by using the disagreements between the brothers in Karakhanid state When we compared the Karakhanid and Ghaznevids states inthis study, we can see that Persian culture,which is predominatly influenced bythe ethnic differences within the Ghaznevid state, is shaped around the Arap culture with the influence of the İndian culture,especially the Abbasids, while the Karakhanidsare more shaped in the Turkish culture. In this study, we tired to compare and evaluate the political, judical, social, andcultural diffences and similarities of Karakhanid and Ghaznevid state