İşitme engelli ergenlerin benlik algıları ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research on the relation between the self-perception and level of aggression in hearing-impaired teenagers
- Tez No: 529298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada işitme engelli ergenlerin benlik algıları ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. İstanbul İl Merkezi Fatih ilçesinde bulunan eğitim kurumları ve özel rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan ergenlik dönemindeki 230 işitme engelli birey bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı (Statistical Package for Social Sciences) kullanılarak analiz edilmiştir. Cinsiyet, eğitim, özel eğitime devam etme süresi, okul öncesi eğitim alıp almama durumu, ailenin aylık geliri, anne-baba birliktelik durumu, çocuk sayısı, anne baba öğrenim durumu, işitme kaybının nedeni, türü, derecesi, kullanılan işitme cihazı türü, işitme cihazı kullanım süresi araştırmanın değişkenleri arasında yer almaktadır. Bu değişkenler benlik kavramı ve agresyon ölçeği alt boyutları ile karşılaştırılmıştır. Söz konusu karşılaştırmalarda kullanılan uygun istatistiksel yöntemi belirlemek için benlik kavramı, fiziksel agresyon, sözel agresyon, öfke ve saldırganlık boyutunda yer alan verilerin dağılımının normal olup olmadığı Kolmogorov– Smirnov testi ile araştırılmış ve dağılımların normal olduğu görülmüştür. Araştırmanın nicel değişkenleri arasında ilişkileri saptamak amacıyla da Korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güvenle, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmada agresyon ölçeğine ait alt boyutların birbirleriyle korelasyonları incelendiğinde ise fiziksel agresyon ile sözel agresyon arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmaktadır. Buna göre fiziksel agresyon eğilimi arttıkça, sözel agresyon eğilimi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
For this study, a research has been made on the relation between the self-perception and the level of aggression in hearing-impaired teens. The sample group of this research is composed of 230 hearing-impaired adolescents who are being educated in educational institutions and private rehabilitation centres in Fatih district of Istanbul. The data obtained through this research is analysed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software. Among the variables of the research there are gender, education, duration of special education received, whether the subject is pre-schooled or not, monthly income of the family, whether the subjects' parents are together or separated, number of siblings, parents' educational status, reason, type and the level of the loss of hearing and duration of hearing aid usage. These variables, which represent the main features of hearing-impaired teenagers, are compared in terms of self-conception and sub-dimensions of aggression scale. In order to determine the appropriate statistical method, whether the distribution of data obtained on self-conception, physical aggression, verbal aggression, anger and aggression is normal or not is checked using the Kolmogorov-Smirnov test and it is shown that the data is in fact normal. A correlation analysis is also performed to detect the relations between the quantitative variables of the research. The findings are evaluated with 95% confidence and %5 significance level. When the correlations between the units of the sub-dimensions in the aggression scale is examined, it is seen that there is a meaningful, positive correlation between physical and verbal aggression. According to this finding, when the tendency to physical aggression increases, the tendency to verbal aggression increases accordingly.