Bitki su ihtiyacına göre uzaktan kontrollü bahçe sulama sistemi
Remote controlled garden irrigation system according to plant water need
- Tez No: 529404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS AKALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknoloji alanındaki gelişmeler günümüzde birçok alanda olduğu gibi tarım alanında da hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Dünyada ve ülkemizde tarım ürünlerine artan talebin karşılanması amacı ile tarım ürünlerinin üretilmesini kolaylaştırmak ve üretimin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacı ile tarım alanlarının otomasyon teknikleri ile desteklenmesi gerekmektedir. Yapılan çalışma ile tarım alanlarında önemli bir sorun haline gelmiş olan sulama problemi teknoloji ile desteklenerek otomasyon sistemi tasarlanmıştır. Bu çalışmada, bitkiye yerleştirilen nem sensörü üzerinden alınan veriler Arduino Uno denetleyicisine işlenmiştir, işlenen bu verilere göre sulamaya ihtiyaç duyulduğu anda selenoid su valfi otomatik olarak çalışacak ve bitkinin ihtiyacı olan su karşılanacaktır. Bitki gerekli su ihtiyacını karşıladığında ise selenoid su valfi otomatik olarak kapanacaktır. Ayrıca Arduino Uno denetleyicisine işlenen veriler ESP8266 modülü ile IP adresi üzerinden oluşturulan arayüze aktarılmıştır. Ara yüzde görülebilen bu verilere göre sulama uzaktan IP adresi ile de istenildiği zaman kontrol edilebilmektedir. Bu çalışma ile bitki su ihtiyacının bitki nem sensörü yardımıyla net bir şekilde belirlenmesi sağlanmıştır. Tarım alanında kullanılacak olan sulama suyunun optimum bir şekilde kullanılması, doğru zamanda doğru miktarda otomatik sulama yapılarak aşırı su israfından kaçınılması ve enerji tasarrufunun maksimum olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in the field of technology are developing rapidly in agriculture field as well as in many areas. In order to facilitate the production of agricultural products and to ensure that the production is done in a healthy way, the agricultural fields should be supported with automation techniques in order to meet the demand for agricultural products in the world and in our country. With the study, the automation system was designed by supporting the irrigation problem which became an important problem in agriculture fields with technology. In this study, the data received via the humidity sensor placed on the plant is processed into the Arduino Uno controller, the selenoid water valve will operate automatically when the operation is needed and the water needed for the plant will be met. The selenoid water valve will automatically shut off when the plant meets the required water requirement. In addition, the data processed to the Arduino Uno controller is transferred via the ESP8266 to the interface created via the IP address. According to this data which can be seen in the interim, irrigation can be controlled with remote IP address at any time. With this study, it was ensured that the plant water requirement was determined with the help of the plant moisture sensor, and irrigation water to be used in the agricultural area was used in an optimum way, at the right time automatic watering was done by automatic irrigation to avoid excessive water wastage and maximum energy saving was ensured.