Sınav kaygısı ve öznel iyi oluş arasındaki ilişki
The objective of this research is to examine the relation between exam anxiety and subjective well being
  1. Tez No: 529408
  2. Yazar: MUHARREM BAGAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kaygı ortada bir sebep yokken, sürekli kötü bir şeyler olacağına dair etkin bir endişe halidir. Ülkemizde liselere, üniversitelere veya herhangi bir devlet kadrosuna yerleşebilmek için sınavlara girmek maalesef bir gerçek olarak toplumun önemli bir kısmını etkilemektedir. Sınav, ergenlik döneminden başlayarak orta yaş veya daha geç dönemlere kadar birçok kişiyi etkilemesinden dolayı, ortaya çıkardığı kaygı sadece sınava yönelik olmaktan çıkmış, yaygın anksiyeteye (kaygıya) dönüşmüş diyebiliriz. Öznel iyi oluş kavramı insanların yaşamlarını ele alış ve değerlendiriş şekillerini, bilişsel ve duygusal açıdan nasıl algıladıklarını ve nasıl değerlendirdikleriyle ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Anxiety is a state of worrying that will be something permanently bad without any reason. Taking selection examinations for lycee, university enrollments or public employments unfortunately effect a reasonable part of society in our country. We can claim that selection examination leads a much more widespread anxiety besides the exam oriented stress encompassing the time period from puberty to middle age. 'Subjective Well-Being' is a concept which is pertaining to self-assessment of the people handling their own lives as well as own emotional and cognitive perception. In this research, the relation between exam anxiety and the subjective well-being's of the students preparing for the university entrance exam is studied.