2015 Azerbaycan ve Türkiye seçim kampanyalarında kadın kimliği üzerine bir araştırma: Adalet ve Kalkınma Partisi ve Yeni Azerbaycan Partisi örneği
A research on women's identity in Azerbaijan and Turkey 2015 election campaigns; AK Party and YAP Party samples
- Tez No: 529444
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZDEN CANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Teknolojik çağda yaşamımızın bir çok avantajı olduğu herkes tarafından kabul edilir bir gerçektir. Özellikle internet ve sosyal medyanın her yerde karşımıza çıkması bu durumu kanıtlar niteliktedir. Değişen bu düzeye ayak uydurmak ve rekabet ortamından başarılı bir şekilde çıkmak kurum ve kuruluşlar için önemli bir etkendir. En iyi yönetim biçimi olarak bilinen ve toplumun tüm bireylerine cinsiyet ayrımı yapmaksızın, eşit hakların tanınması gerektiğini savunan demokrasinin en önemli ünitelerinden birisi siyasal partilerdir. Siyasal partiler bir ülkenin kalkınmasında veya tam tersi çökmesinde önemli bir etken olarak bilinmektedir; bir siyasal parti bir ülkenin imajıdır ve faaliyette bulunduğu ülkenin durumu onun sorumluluğundadır. Doğal olarak, bir ülkedeki demokrasi şartlarının yerine getirilmesi, özellikle iktidarda bulunan siyasal partinin üzerine düşmektedir. Bu çalışmada AKP ve YAP partilerinin 1 Kasım 2015 tarihinde, Azerbaycan ve Türkiye'de gerçekleştirilen genel seçimlerde kadınlara ve kadın milletvekili adaylarına yönelik kampanya ve çalışmaları, ayrıca her iki partinin kadın kollarının kadınların siyasal katılımına yönelik ne gibi çalışmalar yaptığı araştırılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle AKP Kadın Kolları ve YAP Kadın Kolları yetkilileri ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda, kadın kollarının amacı, genel olarak, seçimler zamanı partilere oy verilmesinde kadınların desteğini kazanmak ve görevli oldukları partilerin toplumda olumlu imajını oluşturmak olduğu görülmüştür. Ayrıca, 1 Kasım 2015 genel seçimleri döneminde basında kadınlara yönelik yer alan haberler analiz edilmiştir. Aynı zamanda, kadınların siyasal katılımındaki engelleri belirlemek amacıyla, her iki ülkeden toplamda 400 kişinin katıldığı online anket çalışması yapılmıştır. Anketin sonucunda, siyasal katılımdaki engeller, kadınların ekonomik özgürlüğünün olmaması, eğitim durumunun düşük olması, kadınların aile sorumlulukları, toplum tarafından siyasetin kadın işi olmaması düşüncesi gibi engellerin olması belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a fact which is accepted by everyone that there are many advantages of our life in technological era. Especially the emergence of internet and social media in all areas of our lives, proves that situation. Keeping up with this changing level and succeeding in a competitive environment is an important factor for institutions and organizations. One of the most important units of the democracy which is known as the best form of government and that advocates equal rights for all sexes of the society without any discrimination, is political parties. Political parties are known to be an important factor in the development of an country or vice versa; a political party is the image of a country and the situation of the country in which it operates is under its responsibility. Naturally, the fulfillment of democratic conditions in a country is up to the political party in power. In this study, the election campaigns of AKP and YAP political parties for women and women parliamentary candidates during the elections which were held in Azerbaijan and Turkey on 1 November 2015, as well as what kind of actions are doing for women's political participation by the women's branches of each party's, have been tried to investigate. Therefore interviews were conducted with the AKP Women's Branches and YAP Women's Branch officials. As a result of the interviews, it was seen that the aim of the women's branches was to obtain the support of the women and to have vote for the party, during the elections, and to create a positive image of the parties in the society. Furthermore, news articles related to women during the general elections of November 1, 2015, were analyzed. Therewithal, an online survey was conducted with a total of 400 people from both countries to determine the obstacles to women's political participation. As a result of the survey, it was defined that the obstacles of women's political participation, are the lack of economic freedom of women, low educational status, women's family responsibilities, and the stereotype that politics is not a women's business by society.