Türkiye-Rusya ilişkilerinde Azerbaycan faktörü (2000-2015)
The Azerbaijan factor in Turkey-Russian relations (2000-2015)
- Tez No: 463281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Avrasya coğrafyasının iki önemli aktörü olan Türkiye ve Rusya'nın SSCB sonrası 2000'ler ile başlayan yeni dönemdeki ilişkileri, siyasi ve ekonomik faktörler ve aynı zamanda uluslararası sistemde meydana gelen olaylardan etkilenmiş ancak sorunlara rağmen iki ülke arasındaki işbirliği gelişmiştir. Nitekim Avrasya coğrafyasına duyulan ilgi Türk-Rus ilişkilerinde rekabete neden olmaktadır. Kafkasya coğrafyasının doğal kaynak açısından en zengin ülkesi olan Azerbaycan, stratejik olarak çok önemli bir konuma sahip olması nedeniyle Türkiye ve Rusya arasında yaşanan bölgesel rekabetin merkezinde yer almaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, SSCB'nin dağılmasından sonra sahip olduğu zengin kaynakların ve jeopolitik konumunun etkisiyle kısa süre içerisinde uluslararası sisteme dahil olan Azerbaycan'ın, hem 2000-2015 yılları arasında Türkiye ve Rusya ilişkilerindeki etkisini incelemek hem de bu iki önemli aktörle kurduğu ilişkilerin Azerbaycan'nın iç ve dış politikasını ne yönde etkilediğini ortaya koymaktır. Anahtar Kelimeler :Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Avrasya, 2000-2015 dönemi
Özet (Çeviri)
The relations between Turkey and Russia, two important actors of Eurasia geography, have been influenced by political and economic factors as well as from developments that took place in the international system, but the cooperation between the two countries has improved despite the problems. As a matter of fact, the interest to the geography of Eurasia is causing competition in Turkish-Russian relations. Azerbaijan, the richest country in terms of natural resources of the Caucasus geography, is at the center of regional competition between Turkey and Russia because of its strategic position. The main aim of this thesis is to examine the role of Azerbaijan, which has entered in the international system in a short period of time with the influence of the rich resources and geopolitical position it had after the dissolution of the USSR and Turkey and Russia between 2000 and 2015, in the relations between the two countries, and to show how it affects Azerbaijan's domestic and foreign policy. Key Words :Turkey, Russia, Azerbaijan, Eurasia, 2000-2015 period