Design of a robotic toy and user interfaces for autism spectrum disorder risk assessment
Otizm spektrum bozukluğu risk değerlendirmesine yönelik robotik oyuncak ve kullanıcı arayüzü tasarımı
- Tez No: 529450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) hafiften şiddetliye kadar karmaşık gelişimsel bozukluklar için kullanılan yelpaze terimidir. Bu gelişimsel bozukluklar sosyal iletişimde yetersizlik, tekrarlayıcı ve sterotipik davranışlara neden olmaktadır (APA, 2013). 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Birleşik Devletler'de her 68 çocuktan biri OSB tanısı almaktadır (Baio, 2014). Bu gözleme rağmen, Türkiye'de ulusal tarama sistemi bulunmamakta ve taramalar sistemli yürütülmemektedir (Rakap et al., 2017). Alandaki araştırmalar OSB'li bireylerin teknolojiyle (ör. bilgisayarlar, iPad, robotlar, vb.) etkileşime geçmekte insanlarla etkileşime geçmeye kıyasla daha istekli olduklarını ortaya çıkarmıştır (Fong et al., 2003). Bu tez OSB'nin yol açtığı eksikliklere uygun ürün yaratmak için tasarımın nasıl yapılması ve teknolojinin nasıl kullanılması gerektiği araştırmasını kapsamaktadır. OSB'nin yüksek yaygınlık oranları göz önüne alındığında, bu tez bir risk değerlendirme cihazının metodolojisini ve tasarımını sunmaktadır. Bu cihaz 3-4 yaş aralığındaki çocukların ilgisini çekmeyi ve testlerde düşük puan alan çocukları teşhise yönlendirmeyi hedeflemektedir. Cihazın içindeki testler özellikle Zihin Kuramı gelişimine odaklanmaktadır ve OSB'li çocuklarla tipik gelişim gösteren çocuklar arasındaki farklılıkları Zihin Kuramı testleriyle saptamaya yönelik tasarlanmıştır. Tez kapsamında cihazın prototipinin 2 boyutlu illüstrasyonları, arayüz tasarımları ve dış kabuk tasarımı alandaki araştırma verilerine uygun olarak yapılmıştır. Son olarak, dış kabuk tasarımı 3 Boyutlu yazıcı ile basılıp yüzeyi zımparalanıp sprey boya ile boyanmıştır.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is an umbrella term for a spectrum of complex developmental disorders resulting in deficits in social communication and repetitive and stereotyped behaviors. According to research conducted in 2014, one in every 68 children in the United States is diagnosed with ASD. Despite this observation, there is no national screening system in Turkey, and screenings are not conducted systematically. Research in the area revealed that individuals with ASD are more interested in interact with technology (e.g. computers, iPad, robots, etc.) than human beings. This thesis includes research into how to design and use technology to create suitable products for deficits of ASD. With all of the concern over the high prevalence ratios of ASD, this thesis presents the methodology and design of a risk assessment device, which aims to capture the interest of children with ASD aged 3-4, and direct children who score low on the tests towards a diagnosis. In particular, the tests in the device focus on Theory of Mind (ToM) development and designed to detect differences with ToM tests between ASD and Typically Developing (TD) children. In the scope of the thesis, 2D illustrations, interface design, and outer shell design of the device are created in compliance with the research data in the field. Finally, outer shell design is 3D printed, and then surface is sanded and spray-painted.