Deneysel subaraknoid kanama modelinde luteinin, beyin hasarı ve vazospazm üzerine etkilerinin araştırılması
Protective effects of lutein on cerebral vasospasm in subarachnoid hemorrhage: An experimental study
  1. Tez No: 529456
  2. Yazar: ÇAĞLAR TÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN MAHMUT ÇAMLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Anevrizmal SAK sonrası vazospazmın oluşmasındaki patogenez günümüzde hala net olarak ortaya konulamamıştır. Anevrizmal SAK sonrası ortaya çıkan en ciddi problemlerden biri, vazospazm sonucu gelişen serebral iskemidir. Yapılmış bir çok deneysel ve klinik araştırmaya rağmen kesin bir tedavisi ve korunma yöntemi bulunamamıştır. Biz çalışmamızda antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle kullanımı olan luteinin, vazospazm üzerine olan etkilerini saptamayı hedefledik. Yöntem: Çalışmamızda 21 adet Wistar Albino cinsi rat eşit sayıda gruplara ayrılarak 3 grup oluşturuldu. Sham grubundaki (Grup 1) ratlara sisterna magnadan 0,3ml BOS çekilerek aynı oranda serum fizyolojik verildi. SAK grubu (Grup 2) olan ratlarda ise sisterna magnadan 0,3ml BOS çekildi ve 0,1ml/100 mg oranında otolog kan subaraknoid mesafeye enjekte edilerek subaraknoid kanama oluşturuldu. Grup 2'ye herhangi bir tedavi verilmedi. SAK+Lutein grubunda (Grup 3) bulunan ratlarda subaraknoid kanama oluşturuldu ve 7 gün süre ile günde bir defa 40mg/kg dozunda lutein tedavisi uygulandı.Sakrifikasyon öncesi kan örnekleri alınarak total antioksidan durum ve total oksidatif stres düzeyleri ölçüldü. Baziler arter kesitlerinin damar duvar kalınlıkları ve lümen alanları ölçüldü. Bulgular: Ölçümler neticesinde gruplar arası total antioksidan durum,total oksidatif stres düzeyleri, duvar kalınlıkları ve lümen alanları arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Bununla birlikte luteinin, baziler arter lümen alanının genişliği üzerine pozitif etkisinin olduğu görüldü. Bu nedenle doz güvenlik aralığı geniş olan luteinin daha yüksek dozlarda denenmesi halinde vazospazm üzerine olumlu etkilerinin istatistiksel anlam kazanacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: The pathogenesis of vasospasm after aneurysmal SAH is still unclear. Vasospasm is one of the most important causes of morbidity and mortality and is considered to be a multifactorial pathway. One of the most serious problems after aneurysmal SAH is cerebral ischemia that develops as a result of vasospasm. Despite many experimental and clinical studies, no definitive treatment and preventive method was found. In our study, we aimed to determine the effects of lutein on vasospasm due to its antioxidant and antiinflammatory properties. Material and Method: In our study, 21 Wistar Albino rats were divided into equal groups. In the rats in Group 1, 0,3ml CSF was drained from the cisterna magna and 0,3 ml saline was given to the subarachnoid space. In rats in Group 2, 0.3ml CSF was drained and subarachnoid hemorrhage was created by injecting 0.1 ml / 100 mg autologous blood at a subarachnoid space. Group 2 did not receive any treatment. In group 3, subarachnoid hemorrhage was induced and lutein treatment was administered 40mg / kg once a day for 7 days. Intracardiac blood samples were taken before sacrification. Total antioxidant status and total oxidative stress levels were measured. After sacrification, basilar artery samples were collected from all rats. Vascular wall thickness and lumen areas of basilar artery sections were measured. Result: As a result of the measurements, no statistically significant difference was found between the groups in terms of total antioxidant status, total oxidative stress levels, wall thickness and lumen areas. Conclusion: However, lutein had a positive effect on the width of the basilar artery lumen area. Therefore, we think that the positive effects of lutein on vasospasm will be statistically significant if lutein is tried at higher doses.