Sporun menstruasyon dönemindeki lise öğrencilerinin stres düzeyleri ile problem çözme becerileri üzerine etkisi
The effect of sport on stress levels and problem solving skills of high school students during menstruation
  1. Tez No: 529457
  2. Yazar: MİNE AKKUŞ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmanın amacı, Sporun, menstruasyon dönemindeki lise öğrencilerinin (14-18 yaş) stres ile problem çözme becerileri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu, Ankara TVF Spor Lisesinden 176 spor yapan öğrenci, Satı Kadın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 195 spor yapmayan öğrenci oluşturmuştur. Katılımcıların stres düzeylerini belirlemek için Türkçe'ye uyarlaması 2010 yılında Baloğlu ve Bardakçı tarafından yapılan Güncellenmiş öğrenci yaşamı stres envanteri, problem çözme becerilerini belirlemek için Heppner ve Peterson tarafından (1982) geliştirilen Problem Çözme Envanteri ve kişisel bilgilerin belirlenmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen demografik bilgilerin dağılımının belirlenmesi için frekans analizi yapılmış, Spor yapmayan ve Spor yapan gruplar ayrı ayrı mentsturasyon öncesi, mensturasyon sırası ve menstruasyon sonrası güncellenmiş stres ölçeği ve problem çözme envanteri ikişerli gruplar halinde bağımlı gruplarda t testi ile incelenmiştir. Mentsturasyon öncesi, mensturasyon sırası ve menstruasyon sonrasında güncellenmiş stres ölçeği ve problem çözme envanterinin spor yapma durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği ise bağımsız gruplarda t testi ile incelenmiştir. Ölçekler ve alt boyutlarının birbirleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için korelasyon analizi yapılmış ve pearson korelasyon katsayısı elde edilmiştir. Analizler SPSS 20.0 yazılımında %95 güven düzeyinde yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu menstruasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında spor yapan katılımcıların stres düzeyinin yapmayanlara göre daha düşük, problem çözme becerilerinin ise yüksek olduğu görülmüştür. Katılımcıların genelinde sınıf düzeyi arttıkça stres düzeyi ve problem çözme becerileri artmıştır ve kalınan yere (yurt/aile) göre davranışsal tepkiler, yaklaşma kaçınma, hayal kırıklıkları, kişisel kontrol alt boyutlarında ailesinin yanında kalanların ortalaması anlamlı derecede daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of sports on stress levels and problem solving skills of high school students (14-18 years old) in menstrual cycle. The sample group of the study included 176 participants who sports from Ankara TVF Sports High School, and 195 participants who did not participate in sports from Satı Kadın Vocational and Technical Anatolian High School. The Updated student life stress inventory, whose adaptation to Turkish students by Baloğlu and Bardakçı in 2010, was used to determine stress levels of participants; the Problem Solving Inventory developed by Heppner and Peterson (1982) was used to determine the problem solving skills of the participants and the personal information form prepared by the researcher was used for the identification of personal information. Frequency analysis was performed in order to determine the distribution of the demographic information obtained from the participants; and the updated stress scale and problem solving inventory for two groups which do not participate in sports and which participate in sports in premenstrual, menstrual, and postmenstrual phases were individually examined by t test in dependent groups as double groups. Whether the updated stress scale and the problem-solving inventory in premenstrual, menstrual, and postmenstrual phases differed significantly according to the sporting situation was examined by t test in independent groups. Correlation analysis was performed to determine the relations between the scales and their sub-dimensions and the Pearson correlation coefficient was obtained. Analyses were made at 95% confidence level in SPSS 20.0 software. Analyses showed that the stress levels of participants who participate in sports had lower level in premenstrual, menstrual, and postmenstrual phases than those who do not participate in, and their problem-solving skills were higher. As the class level of the participants generally increased, the stress level and problem solving skills hade increased, and at the behavioral responses, approach-avoidance, disappointment, and personal control sub-dimensions based on the residence (dormitory / family); the average of those staying with their family was significantly greater.