Imagery experiences of the self and its sense of place
Kişinin görsel deneyimleri ve yer hissi
  1. Tez No: 529472
  2. Yazar: MÜNİRE BURÇAK GEZEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. WIESLAW ZAREMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu, Fass Sanat Galerisi'ndeki mezuniyet sergimi destekleyici bir çalışmadır ve sergideki resimlerle bir arada konumlandırılacak bir metin olarak ele alınmalıdır. Amacım psikolojik durumlarımı ve içinde her gün vakit geçirdiğim 'barınak''larımı nasıl algıladığım ve resim aracılığıyla nasıl yeniden sunduğumla ilgili bilgi verebilmektir. Niyetim yansıtmalarımın günlük anlarımda yarattığı etkiyi araştırmak ve bunu yer hissi ve habitus olgularıyla ve de resimlerimle ilişkilendirmek. İlk bölümde görsel algı ve temsil etme kavramlarını ve bunların sürekliliklerini analiz edeceğim. İkinci bölümde, durağanlığın algılama deneyimimdeki rolüne ve içimde yol açtığı etkileşime odaklanacağım. Üçüncü bölümde ise yer hissini imgesel bir açıdan araştırıp tüm bunların tuvalde nasıl psikolojik bir mekâna dönüşebileceğine odaklanacağım. Bu metnin çalışma sürecim ve altındaki zihinsel yapı hakkında yeterli ve açıklayıcı olacağını umut ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis is a supplementary text to my paintings, which will be exhibited in the FASS Art Gallery. My aim is to explore how I perceive and represent my everyday shelters and my psychological moods through painting and, analyse the subject within a background of visual perception. This text will examine my reflections over everyday moments and its relation to the notions of the sense of place and habitus. I will start by analysing the notions of perception and representation and their continuous effect on me in the first chapter. In the second chapter, I will focus on the role of stillness in my perceptual experience and furthermore, I will concentrate on how it leads me to an interaction within myself. In the third chapter, I will analyse the notion of the sense of place and I will investigate how all these aspects make me transform my everyday shelters into psychological places on the canvas. I presume the text will be sufficient to reflect my mental background and thoughts about my painting practice.